Polonia Restituta z protestem etnologów

„Osoba ludzka jej prawa i obowiązki” była tematem konferencji z cyklu „Polonia Restituta”, która miała miejsce na Wydziale Historyczny UAM. Zebrani wyrazili solidarność z ciężko rannym w zamachu prezydentem Gdańska. Z zaklejonymi ustami protestowali studenci i naukowcy z Instytutu Etnologii.

Dziewiątą konferencję z cyklu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” poświęcono prawom i obowiązkom człowieka. Podczas poprzednich ośmiu spotkań dyskutowano o sprawach najważniejszych dla Polski i jej przyszłości m. in. o rodzinie, pracy, patriotyzmie, wolności, suwerenności, ekologii, solidarności społecznej, Europie, tożsamości, kulturze.

- Jestem dumny, że konferencja należąca do tak znakomitego cyklu odbywa się na naszym Uniwersytecie. Uniwersytet jest przestrzenią, gdzie bez skrępowania podnosi się najważniejsze zagadnienia życia ludzkiego i społecznego – powiedział prof. dr hab. Kazimierz Ilski, dziekan Wydziału Historycznego. Gospodarz wydarzenia wyraził nadzieję, że Rzeczpospolita, która nie szczędziła pieniędzy na wzniesienie budynku Collegium Historicum (wydział przeniósł się do niego 3 lata temu) nie będzie również skąpiła środków na badania humanistyczne.

Czytaj też: Gowin. Co wspólnego ma protest z Ustawą 2.0

Rektor UAM prof. dr hab. Andrzej Lesicki, zanim otworzył obrady, poprosił zebranych o powstanie. Był to gest solidarności z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem, który walczył o życie po niedzielnym zamachu.

- Tematyka dzisiejszego spotkania ma nas skłaniać do refleksji nad współczesnym rozumieniem człowieczeństwa i godności osoby ludzkich, rozważań nad istotą człowieka, sensem jego rozwoju i warunkujących go czynników; do przemyśleń nad znaczącymi wartościami oraz tym, co może łączyć ludzi tworzących polską i europejską codzienność. Godność każdej istoty ludzkiej wymaga bezwarunkowego uznania i szacunku – podkreślił Rektor.

Ks. prof. Józef Bremer SJ oraz abp. Stanisław Gądecki w swoich wystąpieniach odnieśli się do historii praw człowieka ukazując je m.in. w kontekście katolickiej nauki społecznej.

Gdy przyszła pora na przemowę Ministra Szkolnictwa Wyższego, Jarosława Gowina z miejsc wstała grupa ponad 30 osób. Byli to studenci, doktoranci oraz naukowcy z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej. Z zaklejonymi ustami, trzymając w rękach kartki z napisem „etnologia” stali podczas wypowiedzi ministra, która trwała kilkadziesiąt minut.

- Witam również studentów etnologii – zareagował Minister Gowin. - Jesteście nadal studentami tego kierunku, natomiast wasza dyscyplina naukowa, tak, jak w wielu innych krajach Zachodniej Europy jest dyscypliną szerszą, która nazywa się nauka o kulturze.

Jarosław Gowin zaprosił protestujących do Warszawy na rozmowy.

- Protest, którego forma była wymyślona przez studentów miał dwa cele. Sprzeciwialiśmy się nowej reformie zwanej Konstytucją dla nauki, która wygumkowała etnologię, ale też kulturoznawstwo z dziedzin akademickich uprawianych w Polsce. Kolejna rzeczy - kwestia finansowania. Najnowsze rozporządzenie spycha nas na sam dół finansowania – wyjaśnił już po konferencji prof. Waldemar Kuligowski.

Minister podziękował Rektorowi za solidarność z cierpieniem prezydenta Gdańska i jego rodziny. - Skoro rozmawiamy godności osoby ludzkiej, o jej prawach, prawie do życia - prawo to zostało w sposób drastyczny naruszone – powiedział Jarosław Gowin.

Wyjaśniając idee cyklu „Polonia Restituta” dodał: - Myślimy o tym, jaka Polskę chcemy przekazać naszym dzieciom i wnukom, myślimy o Polsce, w której byłoby mniej wywołujących niepokój cieni. Większość poruszanych przez nas tematów jest obszarami sporu politycznego. Ten spór, który toczy się w Polsce ma cechę szczególną. Odnosi się wrażenie, że nie dążymy do zgody. I być może największym wyzwaniem jest kultura porozumiewania.

Konferencję zorganizowała Akademia Ignatianum w Krakowie we współpracy z Wydziałem Historycznym UAM i przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wraz z Rady do spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.

Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa