Wersja kontrastowa

Odnowienie doktoratu prof. Benicjusza Głębockiego

26 stycznia 1968 roku odbyła się promocja doktorska Benicjusza Głębockiego. W poniedziałek, 4 marca, zgodnie z akademicką tradycją, uroczyście odnowiono doktorat naukowca, dziś już profesora.

 

Prof. Benicjusz Głębocki pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych, zastępcy dyrektora Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej oraz Kierownika Zakładu Gospodarki Żywnościowej i Wsi. Został wyróżniony wieloma nagrodami naukowymi i odznaczeniami państwowymi, w tym Złotym Krzyżem Zasługi czy Odznaką Honorową Miasta Poznania.

-Prof. Benicjusz Głębocki, to wybitny uczony, znakomity wykładowca, który służy naszemu Uniwersytetu przez lata. Pan Profesor to wzór postawy naukowej i obywatelskiej oraz wybitny uczony. Proszę przyjąć w imieniu całej wspólnoty naszego Uniwersytetu najlepsze życzenia długich lat życia w zdrowiu i poczuciu satysfakcji z imponujących dokonań swoich i wychowanków, a także szczęścia, pomyślności i niewyczerpanych źródeł optymizmu, którym Pan Profesor obdarza na co dzień swoich uczniów i współpracowników   – mówił podczas uroczystości JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki.

Podczas laudacji, którą wygłosiła prof. Anna Kołodziejczak, promotor odnowienia doktoratu, podkreśliła znaczny dorobek profesora w zakresie geografii rolnictwa.

- W tych badaniach na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, do momentu powstania w 1978 r. Zakładu Gospodarki Żywnościowej i Wsi był osamotniony. Dorobek Pana Profesora w zakresie geografii rolnictwa obejmuje kilka problemów badawczych. Pierwsze badania dotyczyły zmian struktury przestrzennej rolnictwa. W ramach tego kierunku badawczego powstały prace zawierające syntetyczne ujęcia stanu rolnictwa dawnych województw, m.in. zielonogórskiego, czy poznańskiego. Prace te zaliczane są do trwałego dorobku polskiej geografii rolnictwa - mówiła.

Czytaj także: Odnowienie doktoratu prof. Andrzeja Kostrzewskiego

Profesor Benicjusz Głębocki podczas uroczystości zaakcentował, że jest niezmiernie zaszczycony, tym, że uroczystość ta przypadła podczas jubileuszu 100-lecia uniwersytetu:

- Jestem niezwykle szczęśliwy, że 50-lecie odnowy mego doktoratu przypada w roku jubileuszowym naszego uniwersytetu, z którym związany jestem 66 lat. Aż się wierzyć nie chce! – dodał.

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.