Wersja kontrastowa

Odkrycia diamentowego archeologa

Źródło: Archeowieści
Źródło: Archeowieści
Obraz

Maciej Grzelczyk 26-letni archeolog,  absolwent UAM odkrył w rezerwacie Swaga Swaga w Tanzanii setki naskalnych malowideł liczących od kilku do kilkunastu tysięcy lat. To nie pierwsze takie odkrycie Polaka w Tanzanii.

Maciej Grzelczyk

Maciej Grzelczyk swoją przygodę z archeologią rozpoczął na Wydziale Historycznym UAM. Tutaj też w 2014 roku realizował Diamentowy Grant, który uzyskał z maksymalną liczbą punktów przyznawanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy ocenie projektu. To sprawiło, że na badania sztuki naskalnej rejonu Kondoa w Tanzanii otrzymał wówczas aż 200 000 zł.  Najnowsze odkrycia pokazują, że Grzelczyk pozostał wierny Tanzanii i swoim pasjom…

Malowidła, które odkrył w małym, rzadko odwiedzanym rezerwacie Swaga Swaga w środkowej części kraju mogą liczyć nawet kilkanaście tysięcy lat. Grzelczyk  przypuszcza, że takich miejsc w okolicy może być bardzo dużo. Sam odkrył ich w tym roku ponad 50.

Czerwone (starsze) i białe malowidła przedstawiają głównie afrykańskie zwierzęta m.in. samice w ciąży lub podczas porodu. Niektóre kształty, zwłaszcza czerwone, przypominają komety, meteory i baobaby. Tłumacząc ich znaczenie, Grzelczyk nawiązuje do lokalnej mitologii i zauważa, że w Tanzanii wciąż odprawia się starodawne rytuały.

Rysunki mogą wydać się archeologom znajome. W 2006 roku na listę UNESCO trafiły podobne, które również odkryto w Kondoa na rubieżach Wielkiego Rowu Afrykańskiego.

Łudząco podobne malowidła z pobliskich jaskiń, które badano już 80 lat temu, liczą nawet 40 tysięcy lat. Stworzyli je najpewniej przodkowie wciąż istniejącego plemienia  Sandawe.

Malowidła w Tanzanii

Swaga Swaga przez długi czas leżał na uboczu archeologicznych szlaków z powodu m.in. chorób śmiertelnych przenoszonych przez muchę tse-tse. Pokryte malowidłami skały są widoczne ze ścieżki, jednak same rysunki w wielu miejscach są zupełnie niezauważalne. Tylko część z nich widać gołym okiem. Pozostałe Grzelczyk odkrył dopiero dzięki nowoczesnej technologii.

 

Źródło: portal Podróże.Pl

Fot. Nauka w Polsce

Nauka Wydział Archeologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.