Wersja kontrastowa

Koronawirus. Test immunologiczny prosto z UAM!

Prof. UAM dr hab. Jakub Rybka Fot. Adrian Wykrota
Prof. UAM dr hab. Jakub Rybka Fot. Adrian Wykrota
Obraz

 

Zespół naukowców z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM  pod kierownictwem wicedyrektora CZT UAM prof. UAM dr. hab. inż. Jakuba Rybki, podjął badania nad wytworzeniem niezbędnych komponentów testu immunologicznego dedykowanego diagnostyce SARS-CoV-2.

Obecnie stosowane testy diagnostyczne umożliwiają wykrycie koronawirusa za pomocą metody PCR   (Polymerase Chain Reaction). Wynik takiego testu potwierdza, czy badana osoba jest aktualnie zainfekowana wirusem. Metoda ta jest bardzo szybka, czuła oraz skuteczna. Jednakże, nie daje  odpowiedzi na pytanie czy pacjent posiada odporność przeciwko koronawirusowi, którą mógł nabyć poprzez kontakt z patogenem. Jest to istotne z perspektywy osób, które przeszły chorobę bezobjawowo lub też nie zostały odpowiednio zdiagnozowane, a także w odniesieniu do kadry medycznej.

Osoby posiadające przeciwciała skierowane przeciwko koronawirusowi nie są podatne na powtórne zachorowanie oraz nie stanowią potencjalnego źródła zarażenia. Dlatego też, takie osoby mogą  powrócić do normalnego życia, nie ryzykując swojego zdrowia i nie stanowiąc zagrożenia dla innych.

Wirusolog prof. Florian Krammer (kolega prof. Rybki z lat doktoranckich na Universität für Bodenkultur w Wiedniu) wraz ze swoją grupą badawczą z Icahn School of Medicine at Moun Sinai w Nowym Jorku jest autorem pierwszego, niekomercyjnego testu pozwalającego wykryć odpowiedź immunologiczną pacjenta przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Dzięki poparciu władz rektorskich UAM i dyrektora CZT prof. Bronisława Marciniaka,  Centrum Zaawansowanych Technologii UAM wraz z Instytutem Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii UAM (zespół pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Sobczaka) podjęło działania mające na celu wytworzenie komponentów testu, opracowanego przez prof. Krammera. Test oparty jest o dwa białka wirusowe, które wiążą się specyficznie do odpowiednich przeciwciał, obecnych w krwi pacjenta. Jest to czuły i specyficzny test, pozwalający na przebadanie ogromnej ilości próbek, w stosunkowo krótkim czasie.

Aby opanować pandemię i powrócić do normalności niezbędne jest przetestowanie jak największej liczby osób zarówno testami PCR jak i immunologicznymi. W związku z tym, opracowany test zostanie niezwłocznie wdrożony i powszechnie udostępniony. 

Czytaj też: Prof. Jakub Rybka. Łąkotka z drukarki? Już za chwilę

 

AKTUALIZACJA 02.04.2020 r. 

Sprawa testu immunologicznego, nad którym pracuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wywołuje zrozumiale emocje. Temat podjęły media - w tym Głos Wielkopolski. Szef zespołu naukowego prof. Jakub Rybka w rozmowie z za-ca red. naczelnego Głosu, Leszkiem Waligórą. Wywiad znajdziecie tutaj.

 

Nauka Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.