Wersja kontrastowa

Katedra Filologii Romańskiej ma 100 lat

fot. Ewa Konarzewska-Michalak
fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Instytut Filologii Romańskiej obchodzi 100-lecie powołania Katedry Filologii Romańskiej. Na jubileuszowe uroczystości w Sali Lubrańskiego zjechali naukowcy z kraju, Francji, Niemiec, Rumunii i Hiszpanii.

- Świętuję razem z wami 100-lecie filologii romańskiej w różnych jej formach instytucjonalnych. Dla mnie to jest ogromna radość, gdyż łączy nas wspólnota filologiczna i wspólnota Wydziału Neofilologii. Jako koleżanka z wydziału chciałabym życzyć Państwu pięknych lat pracy przed sobą, wspaniałych wyników badań naukowych, ogromu zaangażowanych studentów, rozwoju romanistyki w jej różnych aspektach, a nam wszystkim satysfakcji i szczęścia - powiedziała prof. Beata Mikołajczyk. Prorektor odczytała list gratulacyjny JM Rektora UAM, prof. Andrzeja Lesickiego.

 

Czytaj też: I Ogólnopolski Kongres Koreanistyczny

 

Prof. Maciej Karpiński, Dziekan Wydziału Neofilologii w optymistycznych barwach widzi przyszłość instytutu, w którym pracuje wiele bardzo zdolnych doktorantek i doktorantów będących nadzieją całego wydziału.

- Chciałbym podkreślić, że Instytut Filologii Romańskiej jest jednym z naukowych filarów naszego wydziału. Jeśli chodzi o parametry to najsilniejszy instytut.

Dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej prof. Mirosław Loba przypomniał historię poznańskiej romanistyki i zastanawiał się, jaka będzie jej przyszłość.

- O przyszłości zadecydują nasze działania, namiętności i marzenia. Jakie będzie miejsce filologii w uniwersytecie następnego stulecia, jak filologia odnajdzie w rzeczywistości naznaczonej zaawansowanymi technologiami, globalizacją, językoznawstwem komputerowym, czy tłumaczeniami automatycznymi? My, filolodzy z kręgu języków romańskich musimy pozostać wierni filologii w sensie, jaki nadał jej włoski renesans, powinniśmy docierać do znaczeń słów, odsłaniać ich bogactwo, tłumaczyć je ciągle na nowo.

Wspomnienie o Józefie Morawskim, romaniście i profesorze Uniwersytetu Poznańskiego wygłosił prof. Jeffrey Richards (Munster). Z jubileuszowymi referatami wystąpili profesorowie z uniwersytetów w Paryżu, Orleanie, Strasbourga, Łodzi i Madrycie.

Oprócz naukowców w spotkaniu uczestniczył dyplomaci z Ambasady Francji oraz Ambasady Hiszpanii.

Nauka Wydział Neofilologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.