Wersja kontrastowa

Dzień Dialektologa "u nos" na UAMie

Na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM  dziś Dzień Dialektologa 2019, zorganizowany przez Studenckie Dialektologiczne Koło Naukowe UAM oraz Pracownię Dialektologiczną UAM.

Dzień Dialektologa to impreza popularyzująca wiedzę o gwarach, dialektach, regionalnych odmianach języka. W przystępnej i ciekawej formie przedstawia gwary w Polsce i za granicą. W tym roku można zagrać w dialektologiczne Koło Fortuny, posłuchać wykładu o pochodzeniu gwar i polskiego języka literackiego oraz zwiedzić Pracownię Dialektologiczną:
 
- Pracownia ta w ciągu swojej 70-letniej działalności zgromadziła niemal 3000 godzin nagrań mowy ludowej z wielkopolskich (i nie tylko) wsi i miasteczek. W czasie zwiedzania poznamy miejsca na co dzień niedostępne, m.in. fonotekę czy magazyn sprzętów - mówi dr Błażej Osowski, koordynator wydarzenia.
 

W programie o godz. 13:00 w Sali Śniadeckich przewidziano również czytanie „Małego Księcia” w wersjach: śląskiej, wielkopolskiej i mazurskiej oraz innych tekstów gwarowych. Taką interpretację przygotowali członkowie Rady Samorządu Studentów Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej:

- Kolejne czytania to już tradycyjne wydarzenia, organizowane przez Radę Samorządu Studentów WFPiK. W tym roku postanowiliśmy jednak spróbować czegoś nowego i pokazać, że czytać można nie tylko w języku literackim. Zależało nam, aby zwrócić uwagę na gwary i dialekty, które odchodzą powoli w zapomnienie. A to przecież takie cudowne odmiany języka polskiego! -  - mówi Natalia Mąka członkini RSS, dodając:  Dlatego, we współpracy ze Studenckim Dialektologicznym Kołem Naukowym UAM, stworzyliśmy przedsięwzięcie "Poczytej mi gwarą: Książę, Princ, Szaranek", będące jedną z wielu atrakcji czekających dzisiaj na studentów w murach Collegium Maius.

 

Nauka Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.