Dr hab. Olena Klenina z Wydziału Historii otrzymała Złoty Wiek - nagrodę dla za wybitny wkład w kulturę i naukę Bułgarii. To najwyższe wyróżnienie, jakie może otrzymać obcokrajowiec w tym kraju. Naukowczyni od 28 lat prowadzi badania w Archeologicznej Ekspedycji UAM Novae.
„Złoty Wiek” – pieczęć Cara Simeona Wielkiego otrzymują twórcy i artyści za ich wkład w rozwój bułgarskiej kultury i duchowości, wyjątkowe dokonania oraz konsolidację bułgarskiej kultury i tożsamości narodowej. W tym roku uhonorowano 24 osoby, wśród nich tylko dwóch obcokrajowców - dr hab. Olenę Kleninę, archeolożkę i historyczkę z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Tomasa Frama – tłumacza literatury bułgarskiej na język niemiecki i dziennikarza.
Laureatka odebrała „Złoty Wiek” w Bułgarskim Instytucie Kultury przy Ambasadzie Republiki Bułgarii w Warszawie. W laudacji ambasador Margaritya Ganeva podkreśliła ponad długoletni staż i osiągnięcia dr hab. Oleny Kleniny w badaniach nad historią i kulturą Bułgarii w ramach wieloletniej współpracy naukowej w Międzynarodowej Ekspedycji Archeologicznej "Novae" UAM. Wysoko oceniła jej działalność edytorską i wydawniczą, a także popularyzację wiedzy w Bułgarii i Polsce.
Dr hab. Olena Klenina od 2017 roku kieruje ekspedycją „Novae”, gdzie wiele lat wcześniej prof. Stefan Parnicki-Pudełko i dr Andrzej Biernacki odkryli duży kompleks biskupi. W późniejszych latach z udziałem i pod kierownictwem laureatki odkryto kilka unikalnych zabytków - łaźnie w obozie legionowym, jedne z największych na Limesie Dolnodunajskim oraz unikatowe armamentarium czyli arsenał wojskowy
Zobacz też: Dr hab. Olena Klenina. Misja Novae