Wersja kontrastowa

Dni Planisty 2020. Rewitalizacja miast i odnowa wsi

Dni Planisty 2020. Na zdjęciu Paulina Lipińska z komitetu organizacyjnego konferencji oraz Zuzanna Nowak, prezeska AKNGP
Dni Planisty 2020. Na zdjęciu Paulina Lipińska z komitetu organizacyjnego konferencji oraz Zuzanna Nowak, prezeska AKNGP

Rozpoczęła się ogólnopolska konferencja naukowa “Dni Planisty: Rewitalizacja miast i odnowa wsi”. - Musimy budować miasta i wsie, które będą przyjazne dla mieszkańców i będą uwzględniały ich odpowiedzialność za funkcjonowanie w zrównoważonym środowisku - powiedział prof. Paweł Churski, Dziekan WGSEiGP. Dwudniowe wydarzenie prezentujące badania studentów oraz doktorantów odbywa się online.

Dni Planisty są organizowane przez Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej działające pod opieką dr. Przemysława Ciesiółki we współpracy z Wydziałem Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej oraz ProGrupa Polska. W otwarciu konferencji uczestniczył m.in. Piotr Wiśniewski, dyrektor Stowarzyszenia Metropolia Poznań i Paweł Cybulski, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju.

Wydarzenie otworzył Prorektor UAM ds. relacji z otoczeniem społecznym prof. Zbyszko Melosik: - Konferencje Dni Planisty wpisują się w dyskusje dotyczące rewitalizacji, która jest w tej chwili problemem bardzo nośnym i społecznie potrzebnym. Rewitalizacja zawsze jest wpisana w konteksty społeczno-polityczne, ekonomiczne i kulturowe. W pewnym sensie bywa kontrowersyjna, czego np. przykładem może być dyskusja wokół rewitalizacji miasta Łodzi, która doprowadziła do powstania ogromnego centrum handlowego, jednego wielkiego supermarketu.

Dni Planisty 2020. Prof. Zbyszko Melosik

Profesor odniósł się do swojej książki “Samochód, tożsamość, wolność i przestrzeń”, gdzie wyraża bardzo pozytywny stosunek do samochodu jako źródła wolności i pasji. Jednym z wątków pojawiających się w publikacji jest to, w jaki sposób planowanie miasta i urbanistyka miejska została zdominowana przez samochód. Kiedyś ulica należała do ludzi - przy niej toczyło się życie towarzyskie i handel, była przestrzenią więzi. Gdy pojawił się na niej samochód z początku nie był akceptowany: - Dezorganizował życie ulicy, był obcym, nieprzyjaznym ciałem stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia wraz ze swoją liczebną ekspansją niszczył dawną kulturę ulicy - powiedział prof. Melosik.

Niektórzy naukowcy uważają, że samochody pozwoliły na zasadniczy rozwój przestrzenny miast i tworzenie dzielnic podmiejskich czyli zmieniły sposób myślenia o planowaniu miast, ale zwrotnie spowodowało to uzależnienie od samochodu. Przy czym uzależnienie to ma charakter strukturalny, jest wbudowany w fizyczną strukturę miasta. - Odnosi się wrażenie, że miasta zostały zbudowane dla samochodów, nie dla ludzi. Obecnie mamy do czynienia z próbą rewitalizacją miast m.in. poprzez wyłączenie pewnych obszarów z ruchu samochodowego oraz budowanie obwodnic - dodał profesor Melosik.

- Dzisiejsze spotkanie budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony bardzo się cieszę, że udało się nam spotkać, z drugiej nie mogę nie wyrazić żalu, że spotykamy się jedynie w trybie zdalnym. Dni Planisty mają swoja tradycję, zwykle spotykaliśmy się na wiosnę, lockdown nam to uniemożliwił, jak widać sytuacja się nie poprawia, ale determinacja naszych studentów, za którą bardzo dziękuję doprowadziła do dzisiejszego spotkania - powitał zebranych Dziekan Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej prof. Paweł Churski. 

Dni Planisty 2020. Prof. Paweł Churski

Celem konferencji jest przedstawienie wyników badań naukowych studentów oraz doktorantów i w konsekwencji wymianę doświadczeń, a także skonfrontowanie różnych punktów widzenia osób zajmujących się gospodarką przestrzenną, urbanistyką czy architekturą. Pandemia nie zniechęciła uczestników - w konferencji bierze udział ponad 50 osób z 10 uniwersytetów z całej Polski oraz 4 politechnik, którzy  omawiają takie tematy, jak m.in.: rola rewitalizacji w polityce rozwoju, oddolne inicjatywy na rzecz odnowy zaniedbanych obszarów, a także rewitalizacja a odnowa wsi.

- Konferencja Dni Planisty jest jednym z największych przedsięwzięć organizowanych przez Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej. Na stale wpisała się w kalendarz konferencji naukowych i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród studentów i pracowników naukowych z całego kraju. Mamy okazję spotkać się po raz piąty, wliczając wcześniejszy cykl konferencji organizowanych pod hasłem Dzień Planisty - powiedziała Zuzanna Nowak, prezeska AKNGP.

- Okoliczności, w jakich dzisiaj się znajdujemy każą nam pochylić się ze szczególną refleksją nad celami procesu rewitalizacji miast i odnowy wsi, chyba w  kierunku, który musi wyeksponować jakościowy rozwój tych jednostek osadniczych. Musimy budować miasta i wsie, które będą przyjazne dla mieszkańców i będą uwzględniały ich odpowiedzialność za funkcjonowanie w zrównoważonym środowisku. Nie mogą zwiększać naszej antropopresji, muszą odpowiadać na potrzeby wynikające ze zmian klimatu - podkreślił prof. Churski.

 

Zobacz też: Prof. Paweł Churski. Razem dla klimatu

Nauka Wydział Geografii Społ.- Ekonom. i Gosp. Przestrzennej

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.