Wersja kontrastowa

18 milionów euro dla konsorcjum EPICUR!

18 milionów euro dla Epicura
18 milionów euro dla Epicura
Obraz

Komisja Europejska ogłosiła 27 lipca wyniki konkursu dla konsorcjów uniwersytetów europejskich, które zakończyły fazę pilotażową i nadal chcą kontynuować współpracę. Wśród laureatów znajduje się także EPICUR, w skład którego wchodzi UAM!

 

Strategia rozwoju konsorcjum EPICUR do 2030 r., prowadząca do powstania Federacji Uniwersytetów Europejskich otrzymała od Komisji Europejskiej w ramach programu ERASMUS+ grant w wysokości 18 mln euro (80% finansowania przez KE i 20% współfinansowania) na jej wdrożenie. Projekt zatytułowany EPICUR-SHAPE-IT będzie realizowany do 2028 r.

Obecnie EPICUR składa się z 9 uniwersytetów z 7 krajów europejskich, które wspólnie zaprojektowały drogę prowadzącą do osiągnięcia celu, jakiego każdy z uniwersytetów nie może osiągnąć sam.

Europa stoi przed bardziej złożonymi wyzwaniami niż kiedykolwiek wcześniej, począwszy od zmian klimatycznych, globalnej pandemii, starzejącego się społeczeństwa i transformacji cyfrowych, aż po zniechęcające napięcia geopolityczne. Jej uniwersytety mają do odegrania kluczową rolę w tym kontekście i muszą przejść daleko idące transformacje, aby odpowiedzieć na odnowione potrzeby społeczne i zwiększyć swój wkład w dobro publiczne. Wymaga to bezprecedensowych wysiłków i kreatywności naszych społeczności akademickich. Konsorcjum EPICUR ma wyjątkową pozycję, aby sprostać tym wyzwaniom, albowiem łączy potencjał i doświadczenia dziewięciu wyjątkowych uniwersytetów i ich regionów.

EPICUR podejmuje wyzwanie współczesności w sposób stopniowy, budując federację uniwersytetów.

Główną ambicją konsorcjum EPICUR jest przebudowanie potencjału i możliwości edukacyjnych i badawczych w uniwersytetach członkowskich w celu opracowania oryginalnych, nowatorskich rozwiązań i wykształcenia nowych pokoleń Europejczyków. Te zamierzenia opierają się na wspólnym zestawie wartości, które można nazwać europejskimi: wolności akademickiej, zrównoważonej transformacji, wielojęzyczności i międzykulturowości oraz sprawiedliwości, różnorodności i integracji (EDI) we wszystkich aspektach życia.

Strategia konsorcjum EPICUR jest oparta na sześciu głównych misjach, mających na celu pogłębienie możliwości studiowania w europejskimi wymiarze, uczenia się i doświadczenia badawczego w wielojęzycznym, cyfrowym kampusie międzyuniwersyteckim. Chcemy to osiągnąć poprzez:

1) pogłębienie i poszerzenie oferty edukacyjnej EPICUR.

2) wspieranie badań i innowacji ponad granicami państwowymi.

3) zwiększenie zaangażowania społecznego.

4) wspieranie transformacji cyfrowej.

5) osiągnięcie nieograniczonej mobilności

6) rozwijanie integracyjnych i sprawnych struktur zarządzania.

 

Dziś widzimy to wyraźnie, że znaczenie i pozycja Europy opierają się na zgodniej współpracy wszystkich, skupionych wokół wspólnych celów i wartości. Dzięki daleko idącej transformacji uniwersytetów, tworzących każde konsorcjum, powstanie nowa przestrzeń, dzięki której wszyscy studenci i pracownicy będą mogli zdobyć prawdziwie europejskie, dostosowane do indywidualnych potrzeb, doświadczenie w zakresie nauki i pracy.

 

Zobacz też: Prof. Rafał Witkowski. EPICUR to nasza przyszłość

 

18 milionów euro dla Epicura

 

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.