Na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM w Kaliszu odbył się II Ogólnopolski Konkurs Chórów Szkół Ponadpodstawowych. Wydarzenie zdobywa coraz większe uznanie w środowisku polskich chórmistrzów, o czym świadczy uczestnictwo zespołów wokalnych z odległych miejscowości. Tym razem mury WP-A UAM gościły 300 młodych śpiewaków z Lublina, Siedlec, Koszalina, Białegostoku, Mścic, Pleszewa, nie zabrakło też reprezentacji Kalisza.
- To wydarzenie dedykowane uczestnikom między 13 a 20 rokiem życia jest wyjątkowe na mapie wydarzeń dla chórów szkolnych w Polsce, co podkreśliło tegoroczne jury. Przy okazji warto wspomnieć, że w komisji zasiedli zarówno polscy chórmistrzowie, jak i goście zagraniczni z Serbii i Turcji – mówi dr Joanna Piech-Sławecka z Zakładu Edukacji Muzycznej, organizator przedsięwzięcia. - Wydarzenie było nie tylko okazją do posłuchania występów. WP-A zadbał o szeroką promocję wśród młodych uczestników, otwierając swoje pracownie podczas warsztatów projektowania ubioru, malarstwa, rzeźby czy beatboxu. Studenci Edukacji Muzycznej również pokazali młodszym kolegom, jakie pasje mogą realizować studiując w Kaliszu i przedstawili program artystyczny w czasie gali rozdania nagród.
Zobacz też: Prof. Beata Bielska - Pani Dyrygent
Decyzją jury, zgodnie z uzyskaną punktacją przyznano:
Pasmo brązowe:
Chór Consonans Liceum i Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Pleszewie;
Chór Katolickiej Szkoły im. Św. Jana Pawła II w Koszalinie
Pasmo srebrne:
Chór Kopernik III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu
Chór Dysonans II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu
Międzyszkolny Chór Dominanta w Mścicach
Pasmo złote:
Chór I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Siedlcach
Chór Akademos z Międzynarodowych Szkół Paderewski w Lublinie
Międzyszkolny Chór Żeński przy III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku.
- Do Białegostoku powędrował zestaw nagród: Grand Prix wraz ze statuetką autorstwa prof. Marii Podskarbi-Hebisz dla najlepszego zespołu oraz z nagrodą pieniężną ufundowaną przez JM Rektora UAM, prof. dra hab. Andrzeja Lesickiego, nagroda dla najlepszego zespołu jednorodnego, nagroda dla najlepszego dyrygenta; nagroda za najlepiej wykonany utwór współczesny; nagroda za najlepiej wykonany utwór kompozytora polskiego – wylicza dr Joanna Piech-Sławecka.
Nagrodę za najlepiej wykonany utwór sakralny otrzymał chór z Siedlec. Nagrodę za najlepiej wykonany utwór z zakresu muzyki rozrywkowej otrzymał chór z Lublina. Zespół ten został także najlepszym chórem w kategorii zespołów mieszanych. Zespół z Mścic został nagrodzony pucharem Dziekana Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu za muzykalność. Chór z Koszalina otrzymał nagrodę w formie warsztatów chóralnych w siedzibie zespołu. Pozaregulaminową nagrodę ufundowało Uniwersyteckie Stowarzyszenie na Rzecz WP-A Artem Docendi – obraz mgr Katarzyny Maniewskiej dla najlepszego chóru z Wielkopolski za kontynuowanie tradycji śpiewaczych regionu – otrzymał ją chór Kopernik z Kalisza.
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Kaliszu oraz Festiwal Universitas Cantat, który patronuje wydarzeniu od pierwszej edycji.
Wydarzenie zakończyło się występem nagrodzonego Grand Prix Międzyszkolnego Chóru Żeńskiego przy III Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Białymstoku pod dyrekcją dr hab. Anny Olszewskiej oraz wspólną fotografią uczestników.