Wersja kontrastowa

Rozpoczęła się XXV edycja PFNiS

Dziś punktualnie o 12.00 w Ogrodzie Botanicznym UAM zainaugurowano XXV - jubileuszową edycję Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Wydarzenie rozpoczęło się od posadzenia symbolicznej japońskiej wiśni. Drzewko wkopali przedstawiciele siedmiu poznańskich  uczelni – organizatorów PFNiS.

 

- Wiśnia już w przyszłym roku zakwitnie i tak jak Japończycy będziemy mogli cieszyć się jej pięknem – obiecywała dyrektor Ogrodu Botanicznego prof. Justyna Wiland-Szymańska.

Pani Dyrektor przypomniała, że wiśnia jest stałym elementem kultury japońskiej, obecnym w literaturze, sztuce a także na przedmiotach codziennego użytku np. porcelanie. Odmiana, która została posadzona w Ogrodzie UAM, w tłumaczeniu na język polski, oznacza „niebiańską rzekę” a także „drogę mleczną”.

- Drzewko to symbolizuje zatem – mówiła - z jednej strony piękno natury, z drugiej zaś różnorodność kultury, z trzeciej - poznania świata.

Trudno o lepszą rekomendację dla Festiwalowych wydarzeń. Dalsza część uroczystości odbyła się w pawilonie na teranie Ogrodu Botanicznego, poprowadziła ją Anna Młynarczyk, dyrektor PFNiS.

Jako pierwsza głos zabrała JMR prof. Bogumiła Kaniewska. Pani Rektor przypomniała, że to już XXV edycja Festiwalu przygotowana we współpracy siedmiu instytucji naukowych i edukacyjnych naszego miasta. To pokazuje, ze Festiwal jest miejscem, w którym zgodnie spotykają się wszyscy zainteresowani nauką, sztuką i wspólnym działaniem.

- Na pięć dni Poznań stanie się miejscem, w którym nauka będzie królować - ale nie w sposób groźny i nieprzystępny - a sympatyczny i miły, taki aby wszystkich do nauki zachęcić - mówiła.

Pani Rektor odniosła się też do wcześniejszego wystąpienia prof. Wiland-Szymańskiej i dodała, że wiśnia jest też wyrazem troski o to, co obecnie powinno być dla nas najważniejsze, a mianowicie troski o klimat i przyrodę czyli naturalne środowisko człowieka.

Następnie głoś zabrał prorektor prof. Tadeusz Wallas. Przypomniał on, że Festiwal ma nowy terminarz. Z miesięcy jesiennych przeniesiony został na przełom maja i czerwca. To jego zdaniem otworzy więcej możliwości przed organizatorami, pozwoli na planowanie wydarzeń w otoczeniu przyrody. Następnie Pan Rektor odniósł się do tegorocznego programu:

- Cytując klasyka mogę powiedzieć, że będzie się działo. Będzie się wiele działo. Każdy, w tym co proponujemy, znajdzie dla siebie coś miłego i przyjemnego, coś co przyczyni się do poznania i poszerzenia wiedzy i umiejętności.

Inaugurację uświetnił wykład prof. Natalii Walter z Wydziału Studiów Edukacyjnych. Pani Profesor mówiła o historii upowszechniania i promocji nauki.

zob. też Poznański Festiwal Nauki i Sztuki po raz 25!

Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.