Dzień Świętej Łucji wprowadza w nastrój zbliżającego się Bożego Narodzenia. Święto światła rozpraszającego mroki grudniowej nocy ze szczególnym pietyzmem obchodzone jest w Szwecji. Zjawiskowy pochód Świętej Łucji połączony z koncertem w Collegium Novum zorganizowali studenci filologii szwedzkiej, z gościnnym udziałem grupy norweskiej.
Dzień Świętej Łucji (szw. Luciadagen) przypada 13 grudnia i jest jednym z najpopularniejszych szwedzkich świąt, obchodzonym w domach, szkołach, szpitalach, firmach i instytucjach – a także w Katedrze Skandynawistyki UAM.
Łucja jest symbolem światła, rozjaśniającego mroki grudniowej nocy. Ubrana na biało dziewczyna w koronie ze świec przybywa ze swym rozśpiewanym orszakiem złożonym z druhen i chłopców w szpiczastych czapkach ozdobionych gwiazdkami. Częstuje szafranowymi bułeczkami, pierniczkami, kawę i grzanym winem.
Czytaj też: dr Natalia Kołaczek: Szwedzi wstydzą się latać
Zwyczaj obchodzenia przyjął się w całej Szwecji pod koniec dziewiętnastego wieku i jest połączeniem tradycji przedchrześcijańskich związanych z przesileniem zimowym – najdłuższą nocą w roku oraz wątków zaczerpniętych z legendy o sycylijskiej świętej, która zaopatrywała w żywność ukrywających się w katakumbach współwyznawców, odmówiła małżeństwa z pogańskim księciem i poniosła śmierć za swą wiarę. Jej imię w brzmieniu łacińskim – Lucia – znaczy: „jasna”, „świetlista”, „nosicielka światła”.
Pochód Świętej Łucji i koncert okolicznościowych piosenek w wykonaniu studentów filologii szwedzkiej, z gościnnym udziałem grupy norweskiej, odbył się w tym roku w czwartek 12 grudnia o godz. 9.30 w holu Collegium Novum.