Wersja kontrastowa

Dzień Świętej Łucji rozprasza mrok

Dzień Świętej Łucji na Wydziale Neofilologii
Dzień Świętej Łucji na Wydziale Neofilologii

Dzień Świętej Łucji wprowadza w nastrój zbliżającego się Bożego Narodzenia. Święto światła rozpraszającego mroki grudniowej nocy ze szczególnym pietyzmem obchodzone jest w Szwecji. Zjawiskowy pochód Świętej Łucji połączony z koncertem w Collegium Novum zorganizowali studenci filologii szwedzkiej, z gościnnym udziałem grupy norweskiej. 

Dzień Świętej Łucji  (szw. Luciadagen) przypada 13 grudnia i jest  jednym z najpopularniejszych szwedzkich świąt, obchodzonym w domach, szkołach, szpitalach, firmach i instytucjach – a także w Katedrze Skandynawistyki UAM.

Dzień Świętej Łucji na Wydziale Neofilologii

 

Łucja jest symbolem światła, rozjaśniającego mroki grudniowej nocy. Ubrana na biało dziewczyna w koronie ze świec przybywa ze swym rozśpiewanym orszakiem złożonym z druhen i chłopców w szpiczastych czapkach ozdobionych gwiazdkami. Częstuje szafranowymi bułeczkami, pierniczkami, kawę i grzanym winem.

Czytaj też:  dr Natalia Kołaczek: Szwedzi wstydzą się latać

Zwyczaj obchodzenia przyjął się w całej Szwecji pod koniec dziewiętnastego wieku i jest połączeniem tradycji przedchrześcijańskich związanych z przesileniem zimowym – najdłuższą nocą w roku oraz wątków zaczerpniętych z legendy o sycylijskiej świętej, która zaopatrywała w żywność ukrywających się w katakumbach współwyznawców, odmówiła małżeństwa z pogańskim księciem i poniosła śmierć za swą wiarę. Jej imię w brzmieniu łacińskim – Lucia – znaczy: „jasna”, „świetlista”, „nosicielka światła”.

Pochód Świętej Łucji i koncert okolicznościowych piosenek w wykonaniu studentów filologii szwedzkiej, z gościnnym udziałem grupy norweskiej, odbył się w tym roku w czwartek 12 grudnia o godz. 9.30 w holu Collegium Novum.

Kultura Wydział Neofilologii
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.