Życie Uniwersyteckie - wielkimi krokami zbliżają się wybory nowego rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Łamy czerwcowego numeru oddaliśmy w pierwszym rzędzie kandydatce i kandydatowi: prof. Bogumile Kaniewskiej oraz prof. Ryszardowi Naskręckiemu. Obecny Rektor prof. Andrzej Lesicki podzielił się ze społecznością akademicką refleksjami na temat nadchodzących wyborów.
Przeglądając dział poświęcony nauce warto zwrócić uwagę na badania prowadzone w Laboratorium Terapii Genowej UAM przez prof. Krzysztofa Sobczaka wskazujące na znaczny postęp w opracowaniu terapii choroby zwanej zespołem drżenia i ataksji, związanym z łamliwym chromosomem X. To ważny krok w walce z jedną z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych u ludzi.
Piszemy również o dwóch naukowych książkach, bardzo ciekawych i napisanych przyjaznym językiem - “Ginczanka. Nie upoluje mnie nikt” prof. Izoldy Kiec, przez lata związanej z Wydziałem Filologii Polskich i Klasycznej oraz “Design kleksa. Społeczna historii wiecznych piór” prof. Aleksandra Wojciecha Mikołajczaka, filologa klasycznego.
Wapń i magnez nie tylko decydują o smaku wody, ale również wpływają na zdrowie, tych którzy ją spożywają. Okazuje się, że miękka woda jest dobra dla kwiatów, nie dla ludzi. Przekonuje o tym prof. Józef Górski z Wydziału nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
Kręgowce potrafią wyczuwać pole elektromagnetyczne, co więcej - ptaki nawet je widzą. O tym, co z tego wynika mówi m.in. prof. Łukasz Kaczmarek z Wydziału Biologii.
Podczas farbowania tkanin rocznie do ścieków trafia nawet 300 tys. ton barwnych substancji. Dr Łukasz Wolski z Zakładu Katalizy Heterogenicznej na Wydziale Chemii UAM poszukuje nowych metod oczyszczania ścieków. Natomiast dr Katarzyna Stawicka, również z tego samego zakładu, wykorzystuje glicerol do otrzymywania dodatków do ekologicznych biopaliw.
Jak rozmawiać o wycince drzew i nie rzucać się sobie do gardeł? O interdyscyplinarnym projekcie kierowanym przez socjologów z UAM mówi dr Krzysztof Mączka, laureat programu Start. Dr Łukasz Rogowski, również socjolog, pisze o innowacyjnym projekcie RurAction. Prof. Łukasz Kaczmarek opowiada o pracy psychologa w e-sporcie, a Michał Sieński o przemocy domowej. Piszemy też o badaniach prof. Piotra Ziółkowskiego, kierownika Pracowni Biologii Genomu wspomagają inteligentne strategie roślin użytkowych. Dzięki nim rolnicy będą w przyszłości uprawiać zboża dające wysoki plon i odporne na zabójcze patogenny.
Krystyna Kofta - studentka z burżuazyjnym pochodzeniem dzieli się z czytelnikami wspomnieniami z okresu nauki na UAM, a Katarzyna Wala z Uniwersyteckiego Studia Filmowego i laureatka konkursu Medale Młodej Sztuki mówi o pracy społecznej. Natomiast prof. Roman Murawski z Wydziału Matematyki i Informatyki wyjawia kulisy powstania Informatora Wydziału, który wydaje od 1993 roku.
To tylko niektóre artykuły, które warto przeczytać. Zapraszamy do lektury całego czerwcowego numeru miesięcznika Życie Uniwersyteckie, który tworzymy dla Państwa.
Czytaj on line: Życie Uniwersyteckie. Czerwiec