Mało kto nie lubi czekolady! Dlatego w magiczną podróż śladami kakao - od ziarenka do pysznego czekoladowego deseru - zabrali 18 dzieci ze szkoły Harmonia w Pobiedziskach naukowcy i naukowczynie naszej uczelni. Trzy wydziały, trzy różne perspektywy spotkały się w jednym wspólnym projekcie. Wszystko dzięki nowej jednostce UAM to jest Biura Innowacji Społecznych i Zrównoważonego Rozwoju, które promuje innowacyjne projekty.
Wydarzenie miało charakter angażujących, twórczych warsztatów. Wędrując po pięciu wyspach, dzieci poznawały legendy i historie dotyczące odkrycia czekolady, mogły dotykać liści i owoców kakaowca, porównywać je z innymi owocami egzotycznymi, oglądać pod binokularem i mikroskopem. Był to również czas, by odkrywać sposoby rozprzestrzeniania się rośliny i regiony, z których ona pochodzi, jak również analizować drogę kakaowca z plantacji do sklepów i na talerze Europy. Nie zabrakło słowotwórczych aktywności wokół wyrazu “czekolada” i tworzenia nazw i reklam czekoladowych deserów.
Zajęcia odbyły się w ramach pilotażowego programu “Włączeni w naukę”, którego celem jest zwiększanie dostępności Uniwersytetu oraz uwrażliwiania jego pracowników i pracowniczek na szczególne potrzeby i wymagania różnorodnych grup odbiorców.
W pierwszej odsłonie programu, który odbył się w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki i Sztuki, do udziału zaproszone zostały dzieci i młodzież w spektrum neuroróżnorodności.
Do realizacji pilotażu zgłosiły się zespoły z trzech wydziałów i jednego biura, które wspólnie wypracowały scenariusz tegorocznych warsztatów. Osoby zaangażowane w to działanie wzięły udział w szkoleniu, które poprowadziła pedagożka i terapeutka z doświadczeniem w pracy z młodzieżą ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi.
„Włączeni w naukę” to program otwarty dla wszystkich, którzy chcą przybliżać piękno i bogactwo nauki wszystkim bez wyjątku, jednocześnie praktykując otwartość i wrażliwość na drugiego człowieka oraz wzajemne uczenie się. Pokażmy, że nauka nie zna barier i ograniczeń!
Projekt zrealizowali: dr Joanna Morawska, dr inż. Adam Wronkowski z Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, prof. Marlena Lembicz i dr Natalia Jędrzejczak z Wydziału Biologii, prof. UAM dr hab. Karolina Ruta-Korytowska i prof. UAM dr hab. Marta Wrześniewska-Pietrzak z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Anna Schmidt-Fiedler z Biura Innowacji Społecznych i Zrównoważonego Rozwoju. Partnerem inicjatywy była Palmiarnia Poznańska i HARMONIA - Prywatna Szkoła Podstawowa Montessori w Pobiedziskach.
Zobacz też: Znamy laureatów konkursu IDEAMU 2025