Wersja graficzna

Październikowe Życie Uniwersyteckie już do poczytania

Życie Uniwersyteckie 10.2024
Życie Uniwersyteckie 10.2024
Obraz
red
Październikowe „Życie Uniwersyteckie” jest już do pobrania na stronie https://uniwersyteckie.pl/archiwum/zycie-uniwersyteckie-nr-10-2024
 

Szanowni Państwo, ten numer »Życia Uniwersyteckiego« jest w znaczącej części poświęcony projektowi Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” – pisze we wstępie do naszego miesięcznika prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM. „Wniosek – przygotowany w roku 2019 – przez zespół, w skład którego wchodzili prorektorzy: prof. Beata Mikołajczyk, prof. Ryszard Naskręcki, prof. UAM Marek Nawrocki oraz prof. Marek Kwiek – znalazł się wśród dziesiątki laureatów pierwszego konkursu. UAM uzyskał tym samym status uczelni badawczej oraz zdobył dodatkowe środki na realizację badań i projektów badawczych. Rok 2025 będzie ostatnim rokiem realizacji projektu; w roku kolejnym, 2026, będziemy IDUB rozliczać i przygotowywać nowy wniosek.

To znakomita okazja, by zawczasu przyjrzeć się temu, co już osiągnęliśmy, co się nie udało, co powinniśmy poprawić. Źródłem inspiracji jest oczywiście wynik ewaluacji śródokresowej projektu, uwagi ekspertów z Scientific Advisory Board naszego uniwersytetu, ale przede wszystkim uwagi badaczek i badaczy, doktorantek i doktorantów, studentek i studentów UAM. Było ich bardzo wiele i docierały różnymi drogami do osób tworzących zespół zarządzający IDUB-em, w tym także do mnie” – dodaje pani rektor.

O IDUB-ie na naszych łamach piszą także prof. Joanna Wójcik, prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk i prof. Przemysław Wojtaszek. Z lektury dowiecie się państwo między innymi, co o realizowanym na UAM projekcie IDUB myślą eksperci, jaki ma on udział w finansowaniu badań, a także co nas czeka w najbliższych dwóch latach. Sporo miejsca poświęciliśmy współpracy ze studentami i doktorantami naszej uczelni, POB-om, a także ludziom, od których zależy ostateczny wynik projektu.

W drugiej części „Życia Uniwersyteckiego” przedstawiamy między innymi nowy skład rektorski i nowy podział zadań. Polecamy państwa uwadze rozmowę z dr Natalią Ulaniecką z Wydziału Studiów Edukacyjnych, która przeprowadziła wnikliwe badania dotyczące funkcjonowania osób z chorobą nowotworową. Profesor Przemysław Makarowicz i dr Jan Romaniszyn z Wydziału Archeologii opowiadają o tym, że kariera konia zaczęła się 4 tysiące lat temu. Wyniki badań obu panów trafiły do „Nature”. Z kolei prof. UAM Filip Kubiaczyk z IKE zapewnia, że piłka nożna nie ma płci, a prof. UAM Łukasz Wolski z Wydziału Chemii mówi o badaniach nad antybiotykami w wodzie.

To tylko część tematów. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.