Wersja graficzna

Jest już majowy numer Życia Uniwersyteckiego

Majowy numer Życia Uniwersyteckiego
Majowy numer Życia Uniwersyteckiego
redakcja

Majowy numer „Życia Uniwersyteckiego” jest już dostępny. Zapraszamy na nasze łamy!

 

W numerze między innymi;

Najważniejsze wydarzenie ostatnich tygodni – wybory rektora UAM już za nami. Za kandydaturą prof. Bogumiły Kaniewskiej opowiedziało się 149 elektorów, 40 było przeciw. W głosowaniu wzięły udział 192 osoby.

 

– Wchodzimy w nowy rok akademicki w stabilnej, dobrej pozycji, rozszyfrowując skrót „UAM”, możemy powiedzieć, że jesteśmy uniwersytetem ambitnym i mocnym – powiedziała pani rektor.

 

 

Z kolei prof. Tadeusz Wallas, prorektor ds. kadr i finansów zachęca nas do udziału w obchodach 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Ich pełny program znajdziecie Państwo w numerze.

 

Oczywiście dominującą rolę jak zwykle odgrywa u nas nauka. Tym razem jej reprezentantami są: prof. UAM Eliza Pieciul-Karmińska z Wydziału Neofilologii, badaczka i tłumaczka baśni Grimmów, która razem z kustosz Renatą Wilgosiewicz-Skutecką z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu dokonały niezwykłego odkrycia, o którym mówi się nie tylko w Polsce.

 

Reprezentanci nauk ścisłych również mają się czym pochwalić. Przykładowo, chemiczna modyfikacja struktury iwermektyny przeprowadzona na Wydziale Chemii UAM przyniosła nadzwyczajne efekty. Zsyntetyzowane przez mgr. Michała Sulika pochodne okazały się nawet 230-krotnie bardziej skuteczne wobec pasożytów wywołujących trypanosomatozę afrykańską oraz kilkakrotnie bardziej aktywne wobec zarodźców odpowiedzialnych za malarię. 

 

O wprowadzonym w 2022 roku na UAM Planie Równości Płci rozmawiamy z prorektorką prof. Katarzyną Dziubalską-Kołaczyk, dotychczasową koordynatorką PRP dr Agatą Hauser z Wydziału Prawa i Administracji oraz zastępującą ją w tej funkcji prof. UAM Elżbietą Lesiewicz z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa.  

 

 

Na naszych łamach prof. UAM Krzysztof Stachowiak  Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej mówi o postkolonialnej zemście czyli o tym jak mieszkańcy Indii postrzegają Europę przez pryzmat tworzonych u nich produkcji filmowych. O terapii sztuką opowiada prof. UAM Anita Stefańska z Zakładu Arteterapii, prof. UAM Ewa Rajewska z Instytutu Filologii Polskiej zaprasza nas do świata tłumaczeń literackich, a prof. UAM Mikołaj Lewandowski z Centrum Nanobiomedycznego i prof. UAM Michał Runowski z Wydziału Chemii opowiadają o tym jak zamierzają realizować granty w ramach NCN Sonata bis.

 

 

Wśród gości numeru są też: prof. Anna Musiała i prof. UAM Maksymilian Stanulewicz z Wydziału Prawa i Administracji, prof. UAM Waldemar Nowicki z Wydziału Chemii, dr Savani Anbalagan z Wydziału Biologii czy prof. UAM Maria Podskarbi-Hebisz z Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego, a o prof. Ludwice Dobrzyńskiej Rybickiej piszą prof. UAM Iwona Chmura-Rutkowska i prof. UAM Edyta Głowacka-Sobiech z Wydziału Studiów Edukacyjnych.

 

Zapraszamy do lektury!

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.