Wersja graficzna

To był dzień święcony. Collegium Rubrum otwarte!

Piękny, odrestaurowany budynek starego koszarowca to od dzisiaj kolejna architektoniczna perełka na mapie Poznania. Collegium Rubrum Wydziału Prawa i Administracji UAM zostało otwarte!

Od pruskiego magazynu artyleryjskiego po supernowoczesne wnętrza przystające do XXI wieku to pokrótce historia budynku, którego metryka sięga 1904 roku. Zakończona w tym roku rewitalizacja pozwoliła w umiejętny sposób połączyć tradycję z nowoczesnością.

- Otwierając nowy budynek, otwierając Collegium Rubrum możemy uczcić 105 urodziny Uniwersytetu Poznańskiego. Chyba nie może być piękniejszego pomnika niż budynek, który łączy ze sobą tradycję, bo jest odrestaurowany i nowoczesność, którą będziecie mogli podziwiać już po przecięciu symbolicznej wstęgi - powiedziała otwierając spotkanie na WPiA prof. Bogumiła Kaniewska, rektor UAM.  - Budynek, który będziecie mieli państwo okazję zobaczyć zachowuje pamięć o przeszłości, a jednocześnie zachowuje pełną funkcjonalność.

Pani rektor kończąc swoje przemówienie podziękowała wszystkim zaangażowanym w ideę rewitalizacji i dodała, za Ignacym Krasickim: Dla mnie jest to dzień święcony. List gratulacyjny przesłał minister nauki i szkolnictwa.

- Dla mnie dzisiejsza uroczystość jest po trzykroć ważna - powiedział marszałek Marek Wożniak. - Po pierwsze jako dysponenta funduszy Unii Europejskiej, po drugie jako sąsiada, który niejako z bliska mógł obserwować postępy prac budowlanych, a po trzecie jako absolwenta UAM. - To nie była inwestycja łatwa. To jest rewitalizacja przestrzeni zabytkowej pod nowoczesne funkcje, która kosztowała ponad 40 milionów złotych. Fakt, że to jest obiekt z innej epoki, który przystosowano do dzisiejszych wymagań. Widzę to ze swojego okna. Na dachu powstała niemalże fabryka mieszcząca źródła odnawialnej energii czy wyrafinowane urządzenia wentylujące i chłodzące wnętrza.  Mimo dużych problemów związanych między innymi z wojną w Ukrainie i dzięki zaangażowaniu wszystkich stron możemy mówić dziś o sukcesie.

Prof. Tomasz Nieborak, dziekan WPiA pytany o znaczenie nazwy rubrum wyjaśnia:

- Nowa nazwa budynku pochodzi od łacińskiego słowa rubrum, łączącego w sobie elementy sztuki i prawa. Oznacza kolor czerwieni, którą odnajdujemy na fasadzie budynku. Rubrum to również wstępna część wyroku sądowego poprzedzająca tenor, a więc jego rozstrzygnięcie. Tym samym nazwa symbolicznie odzwierciedla charakter mieszczącego się w nim Wydziału Prawa i Administracji UAM.

W otwartym budynku mieścić się będzie Wielkopolska Biblioteka Prawnicza, jedna z najlepszych i największych bibliotek prawniczych w Polsce. W swoich magazynach posiada 250 tys. woluminów oraz łączy funkcje biblioteki tradycyjnej i cyfrowej. Tu także działać będzie Klinika Prawa Wydziału Prawa i Administracji UAM, gdzie mieszkańcy Aglomeracji Poznańskiej będą mogli korzystać z pomocy prawnej.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020

 

 

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.