Wersja graficzna

WNGiG. Eksperci dyskutowali o zmianach klimatu

Wrześniowa powódź na Śląsku dobitnie przypomniała nam, jak poważne skutki ma stale ocieplający się klimat. To, co dzieje się z klimatem było głównym tematem trzydniowej konferencji naukowej “Zmiany klimatu i ich środowiskowe konsekwencje” na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych. Przyjechało na nią 111 naukowców z krajowych ośrodków naukowych, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i szkół

- Celem konferencji było rozpowszechnienie i popularyzacja najnowszych osiągnięć z nowoczesnych nurtów nauk atmosferycznych, dotyczących współczesnej zmiany klimatu i występowania ekstremalnych zdarzeń meteorologicznych oraz osiągnięć w interdyscyplinarnych badaniach naukowych związanych z konsekwencjami i adaptacją do zmian środowiskowych - powiedział prof. Arkadiusz Tomczyk, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

Prorektor ds. Relacji z Otoczeniem Społecznym, prof. Zbyszko Melosik otwierając konferencję (23 września) podkreślił, że panele dyskusyjne i sesje referatowe ukazały całe spektrum zagadnień odnoszących się do zmian klimatycznych. Dziekan WNGiG, prof. Grzegorz Rachlewicz witając gości przytoczył cytat Bolesława Prusa z Kronik tygodniowych zaczynający się od słów: “Na biedny klimat niewdzięczna ludzkość za wiele dziś składa”. Opinia ta niestety nadal pozostaje aktualna. Prof. Rajmund Przybylak, prezes Polskiego Towarzystwa Geofizycznego przypomniał historię konferencji poświęconych zmianom klimatu, która rozpoczęła się w 2017 roku. Wydarzenia są cyklicznie organizowane przez 10 oddziałów Towarzystwa w różnych miastach Polski m.in.: Toruniu, Warszawie, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi, Krakowie.

Pierwszego dnia odbyły się trzy dyskusje panelowe pt.: “Przyczyny współczesnej zmiany klimatu”, “Wpływ zmiany klimatu na środowisko” oraz “Społeczne aspekty współczesnej zmiany klimatu w kontekście jej zapobiegania i adaptacji do zmiany”. Z kolei w trakcie drugiego i trzeciego dnia wygłoszono łącznie 43 referaty oraz przedstawiono 30 posterów. 

- Prezentowane materiały dotyczyły między innymi cyrkulacji atmosferycznej, ekstremalnych zjawisk pogodowych, klimatu miasta, agroklimatu, a także aspektów prawnych i edukacji klimatycznej w kontekście postępującego ocieplenia - poinformował prof. Tomczyk. 

Wydarzenie zorganizowali: Zakład Meteorologii i Klimatologii UAM, Pracownia Badań Kriosfery UAM, Oddział Poznański Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, Komitet Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Zobacz też: Prof. Arkadiusz M. Tomczyk. Przymrozki z nami zostaną

 

Nauka Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.