Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zawarł porozumienie o współpracy z polsko-irlandzką firmą Sonalake działającą na rynku oprogramowania. Dzięki temu studenci będą zdobywać praktyczną wiedzę w nowoczesnej i przyszłościowej branży.
Porozumienie podpisał Prorektor ds. informatyzacji oraz współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym UAM, prof. dr hab. Marek Nawrocki oraz Członek Zarządu, Sławomir Dębczyński w obecności Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki dr hab. Jerzego Kaczorowskiego, Prodziekana dr hab. Marka Wisły oraz mgr. Tomasza Piłki, Kierownika Laboratorium Wsparcia i Rozwoju Aplikacji.
- Współpraca daje możliwość przekazania naszym studentom najnowszej wiedzy technologicznej, takiej która wychodzi z biznesu i przemysłu – informuje Prorektor Nawrocki. - Sonalake jest firmą, która realizuje projekty dla ważnych, światowych firm korzystających z technologii internetowych. Te technologie cieszą się olbrzymim zapotrzebowaniem na rynku pracy, ale również zainteresowaniem ze strony studentów. Zależy nam, żeby propozycje firm z jednej strony przyciągały studentów, a z drugiej wzmacniały jakość uniwersyteckiego kształcenia. To połączenie kompetencji naukowych, dydaktycznych naszych pracowników i zajęć, które będą prowadzone wspólnie daje szanse, że studenci będą mieli lepsze kompetencje.
Czytaj też: Niemal 40 milionów dla naszej uczelni!
Sonalake - firmie, która szybko się rozwija zależy na zdobyciu dobrych specjalistów (m.in. programistów Java, JavaScript, testerów oprogramowania), którzy wiązaliby przyszłość z Wielkopolską. - Uniwersytet Adama Mickiewicza jest największą jednostką akademicką w regionie, a my w związku z problemami w znalezieniu informatyków poszukujemy wyjść alternatywnych. Skoro nie możemy zatrudnić wyszkolonych pracowników z dużym doświadczeniem to zdecydowaliśmy zainwestować w młodych ludzi, którzy na rynek dopiero będą wchodzić. Dlatego po kilku rozmowach uznaliśmy, że taka umowa byłaby dla nas bardzo korzystna. W naszych planach jest inwestowanie w młode osoby, pokazanie im co i jak robimy, przekazanie wiedzy technologicznej w sposób praktyczny – wyjaśnił Sławomir Dębski.
W przyszłości firma planuje we współpracy z UAM organizację warsztatów oraz wykładów dla studentów. Warto podkreślić, że program stażowy w Sonalake połączony jest z pracą przy realnych projektach z jednoczesną opieką mentora.
Sonalake jest polsko-irlandzką firmą powstałą w 2016 roku w wyniku fuzji dwóch blisko współpracujących organizacji. Klientom, którymi są zarówno startupy, jak i globalne marki internetowe i technologiczne, oferuje ona usługi w obszarze rozwoju produktu, inżynierii oprogramowania i doradztwa eksperckiego. Zapewnia zaawansowane systemy informatyczne dla telekomunikacji oraz usługi rozwoju oprogramowania np. dla Amazon, AoL (Oath), Travelport, Ericsson, Rynair i Vodafone.