Wersja graficzna

Prof. UAM Maciej Musiał z Nagrodą Naukową Polityki

Źródło: YouTube
Źródło: YouTube
Obraz

Prof. UAM Maciej Musiał z Wydziału Filozoficznego został laureatem tegorocznej Nagrody Naukowej Polityki. Naukowiec został wyróżniony w kategorii Nauki Humanistyczne.

Prof. Maciej Musiał jest pracownikiem Zakładu Filozofii Kultury. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na kwestii przemian relacji intymnych z robotami seksualnymi i robotami opiekuńczymi. Swoje przemyślenia i teorie opublikował w książce pt. „Enchanting Robots: Intimacy, Magic and Technology” („Czarujące roboty: intymność, magia i technologia"), która ukazała się w ubiegłym roku w prestiżowym wydawnictwie Palgrave Macmillan.

- Badania prof. Macieja Musiała pozwalają lepiej rozumieć współczesną kulturę, a zarazem występujące w jej ramach napięcia pomiędzy refleksyjnym i emocjonalnym nastawieniem człowieka do świata. Prowadzone przez niego rozważania dążą do rzetelnego zrekonstruowania różnych punktów widzenia na daną sprawę i zestawienia ze sobą różnych perspektyw – czytamy w uzasadnieniu do nagrody, na stronach Polityki.

Prof. Musiał w książce „Enchanting Robots: Intimacy, Magic and Technology”odnosi się m.in. do nowego jego zdaniem zjawiska, jakim jest nawiązywanie relacji emocjonalnej ze sztuczną inteligencją. Uczucie przywiązania do przedmiotów nieożywionych, do jakich zaliczają się roboty – nie jest jego zdaniem zjawiskiem całkowicie nowym. Jednak w przypadku robotów mamy do czynienia z sytuacją szczególną.

- Warto zauważyć, że stosunek ludzi do robotów zwykle łączy ze sobą dwa mechanizmy, które co prawda często odnoszą się do stosunku ludzi wobec innych przedmiotów, ale rzadko występują razem: przywiązanie emocjonalne oraz animizację, czyli nadawanie im cech istot żywych - mówi.

zob. też 

Maciej Musiał uważa, że tendencja do związywania się z robotami, albo nawet zakochiwania się w nich lub zawierania z nimi małżeństw może ulec wzmocnieniu wraz z wejściem na rynek robotów seksualnych. Przypomina, że już dziś w USA czy w Japonii produkowane są lalki, które mają wbudowane ograniczone funkcje sztucznej inteligencji. Ich mimika i faktura skóry są coraz bardziej zbliżone do naturalnych. Są jednak mało interaktywne.

Wedle licznych ankiet znaczny odsetek respondentów odnosi się entuzjastycznie do możliwości posiadania takiego seks-robota. Tego typu roboty obecnie budzą najwięcej entuzjazmu na Dalekim Wschodzie, m.in. w Japonii. Zdaniem prof. Musiała wynika to z różnic kulturowych, zarówno zakorzenionych od pokoleń, jak i relatywnie współczesnych.

- W tradycyjnej religii Japonii - szintoizmie, właściwie wszystko jest w pewnym sensie ożywione. Łatwiej zatem przyznać taki status również robotom. Na Zachodzie tego typu animistyczne podejście bardzo dawno temu zostało w znacznej mierze wyparte m.in. przez chrześcijaństwo – wskazuje.

Nagrody Naukowe „Polityki” przyznawane są młodym naukowcom od 2001 roku.

Zob. tez. PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

 

Nauka Wydział Filozoficzny

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.