Wersja graficzna

Prof. Roman Budzinowski. Najpierw świat potem Europa

Prof. Roman Budzinowski
Prof. Roman Budzinowski

 Pod koniec września br.  na Wydziale Prawa i Administracji miał miejsce XXX Europejski Kongres Prawa Rolnego. Zgromadził ponad 130 agrarystów z wielu państw i z różnych kontynentów, zarówno naukowców, jak i praktyków, także funkcjonariuszy Komisji UE.  Rok temu Wydział gościł znacznie większą liczbę uczestników XV Światowego Kongresu Prawa Rolnego, wydał księgę kongresową z prawie 70 artykułami w różnych językach. Oba wydarzenia odbiły się szerokim echem w nauce europejskiej i światowej, wpisały się też doskonale w obchody stulecia Wydziału. Dzięki nim polscy agraryści, a także  Wydział oraz Katedra Prawa Rolnego kierowana przez  prof.  Budzinowskiego   zyskały światowe uznanie. Z dziekanem WPiA prof. Romanem Budzinowskim rozmawia Jan Matecki.

 

Jak to się stało, że Wydział „pozyskał” organizację  kongresów prawa rolnego i to rok po roku?

O organizacji kongresów w Poznaniu przesądziły czynniki subiektywne i obiektywne. Do tych pierwszych zaliczyłbym własne kontakty naukowe, członkostwo w   organizacji Unione Mondiale degli Agraristi Universitari  (UMAU), pełnienie funkcji wiceprezydenta w europejskiej organizacji naukowej Comitè Européen de Droit Rural (CEDR) , a także Przewodniczącego Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Agrarystów. Te drugie natomiast wyrażają się w coraz mocniejszej pozycji polskich agrarystów w międzynarodowym ruchu naukowym, w tym w licznym uczestnictwie w konferencjach międzynarodowych (sam zorganizowałem jedenaście takich konferencji) oraz w poprzednich  kongresach.

Na  XV Światowym Kongresie Prawa Rolnego ( w 2016 r.)   w Kostaryce   padła propozycja,  by następne spotkanie  odbyło się  w Polsce.   Dał temu wyraz sekretarz generalny UMAU prof.   Ulate, kierując do mnie list z gratulacjami i z podziękowaniem za udział polskich agrarystów w tym spotkaniu. Jednocześnie była tam zawarta sugestia co do miejsca organizacji następnego spotkania.  

 

Zanim doszło do Kongresu gościliśmy prezydenta UMAU?

 

 Tak. Wiosną ubiegłego roku przebywali w Poznaniu Prezydent UMAU prof. Leonardo Pastorino z Argentyny oraz Sekretarz Generalny  prof. Angel  Sanchez Hernandez z Hiszpanii. Goście z uznaniem wypowiedzieli się na temat warunków  i miejsca organizacji przyszłego Kongresu, jak też zaaprobowali zgłoszony przeze mnie temat: „Współczesne wyzwania prawa rolnego między globalnością, regionalnością i lokalnością”.   W rezultacie polscy agraryści, w tym poznański Wydział Prawa,  po raz pierwszy byli organizatorami tego naukowego  wydarzenia.

 

 

Był świat, przyszedł czas na Europę…

 

Na XXIX   Europejskim Kongresie Prawa Rolnego zorganizowanym  w Lille we Francji  we wrześniu 2017 r. zgłosiłem propozycję organizacji kolejnego spotkania europejskich agrarystów właśnie w Poznaniu.   Komitet Naukowy  CEDRu  wyraził aprobatę. Pokonaliśmy innych konkurentów, aczkolwiek pozostała mała niepewność co do ostateczności tej decyzji. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozwiał  Prezydent CEDRu Geoff Whittaker, który wziął udział w ubiegłorocznym XV Światowym Kongresie. Zabierając głos, zaprosił wszystkich obecnych na Europejski Kongres do Poznania. Tym samym Polska i polscy agraryści, jak też nasz Wydział Prawa, stali się po raz pierwszy organizatorami Europejskiego Kongresu. To wydarzenie zbiegło się z piętnastą rocznicą przyjęcia Polski do Unii Europejskiej oraz objęcia naszego rolnictwa mechanizmami wspólnej polityki rolnej.

Czytaj też: Światowy Kongres Prawa Rolnego

 

Jak poradziliście sobie z   pracami  organizacyjnymi, zabiegami o zdobycie odpowiednich funduszy, zapewnieniem tej całej otoczki, która służy integracji środowiska itd?

 

Pozyskanie  wymienionych kongresów  było niewątpliwie sukcesem, ale prawdziwe wyzwanie stanowiła ich organizacja, w tym zgromadzenie odpowiednich funduszy. Opłaty kongresowe nie mogły być zbyt wysokie,  znaczną większość środków, wcale niemałych,  udało się uzyskać od różnych sponsorów.  Chciałbym wyrazić uznanie, a jednocześnie podziękować Panu Antoniemu Gulińskiemu i jego zespołowi z Biura Organizacji Konferencji PPNT za ogromny wkład pracy w zorganizowanie Kongresów, zaangażowanie i profesjonalność.

 

 

 

 

Nauka Wydział Prawa i Administracji

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.