Wersja graficzna

Prof. Marcin Kwit. Profesorowie z Lanzhou

Fot. archiwum autora
Fot. archiwum autora

Prof. Marcin Kwit, kierownik Zakładu Stereochemii Organicznej jest jednym z sześciu profesorów z Wydziału Chemii UAM, którzy otrzymali status profesora wizytującego na Northwest Normal University w Lanzhou. Naukowiec będzie kształcił chińskich doktorantów.

- Northwest Normal University (NWNU) w Lanzhou jest niemalże rówieśnikiem naszego uniwersytetu. Wprawdzie jego początki sięgają 1902 roku, ale dopiero w latach 40. ubiegłego wieku siedzibą uczelni stało się miasto Lanzhou, w prowincji Gansu, niegdyś ważny punkt Jedwabnego Szlaku -  mówi prof. Kwit.

W zeszłym roku została zainaugurowana współpraca pomiędzy uniwersytetem w Lanzhou a UAM, czego efektem było uzyskanie statusu profesora wizytującego przez 6 chemików, w tym i mnie. Cele tej współpracy są dwojakie. Pierwszy to dydaktyka – przedstawiciele strony polskiej mają być współpromotorami prac magisterskich i doktorskich, realizowanych w Lanzhou, ale także – po ustaleniu szczegółowej tematyki ze stroną chińską – mają prowadzić wykłady dla studentów
i doktorantów. Planowany (dosyć ostrożnie, ze względu na sytuację epidemiczną) termin rozpoczęcia cyklu wykładów to czerwiec przyszłego roku.

Drugim celem jest nawiązanie współpracy naukowej z uczonymi z Chin. Muszę przyznać – dodaje prof. Kwit. -  że władze NNU podeszły do zagadnienia bardzo pragmatycznie i każdy z nas ma wyznaczonego odgórnie współpracownika ze strony chińskiej. Moim jest profesor Qiu Yifeng – specjalista w dziedzinie katalizy i syntezy organicznej. Połączenie jego doświadczeń w tej dziedzinie chemii ze spécialité de la maison ośrodka poznańskiego, jakim jest stereochemia, zaowocuje projektami dotyczącymi zarówno rozwoju nowych metod syntetycznych, jak i badaniami nad funkcjonalnymi materiałami chiralnymi. Tematyka wspólnych badań na razie ulega rafinacji, można dodać -  niespiesznej, co jest zgodne z mentalnością mieszkańców Państwa Środka.

Oprócz wymiernych efektów współpracy polsko-chińskiej (wspólne projekty naukowe, wykłady, staże, wymiana studentów, dostęp do aparatury badawczej) ważnym aspektem jest możliwość poznania, jakże odmiennej od polskiej, chińskiej kultury i mentalności. Tu nieocenioną pomocą służyła Sylwia Witkowska, dyrektorka Instytutu Konfucjusza, która w bardzo przystępny sposób przedstawiła uczonym pewne zagadnienia międzykulturowe, przydatne później w relacjach z naukowcami z uniwersytetu w Lanzhou.

zob. też https://uniwersyteckie.pl/nauka/prof-maciej-trejda-profesorowie-z-lanzhou

 

 

Nauka Wydział Chemii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.