Wersja graficzna

Nasi naukowcy w „Chemistry of Materials"

Fot. Adrian Wykrota
Fot. Adrian Wykrota
Obraz

Badania podstawowe często nie znajdują odpowiedniego przełożenia na efekty badań aplikacyjnych i potencjalne komercjalne wykorzystanie. Jedną z przyczyn jest fakt, że prowadzone są dla prostszych, izolowanych układów, podczas gdy prototypowe urządzenia są o wiele bardziej złożone i nie jest do końca jasne, czy wnioski wynikające z badania ich fragmentów w wyidealizowanych warunkach są słuszne dla warunków, w jakich w rzeczywistości takie urządzenia działają.

Jedną z propozycji rozwiązania tego problemu w dziedzinie fotowoltaiki jest artykuł autorstwa Katarzyny Pydzińskiej-Białek (na zdjęciu) i prof. Marcina Ziółka z Wydziału Fizyki UAM oraz dra Grzegorza Nowaczyka z Centrum NanoBioMedycznego UAM, który właśnie ukazał się w czasopiśmie „Chemistry of Materials” (200 pkt ministerialnych, współczynnik wpływu IF=10.5).

Publikacja zatytułowana „Complete Perovskite Solar Cells with Gold Electrodes Studied in the Visible and Near-Infrared Ranges” poświęcona została badaniom spektroskopowym (w tym z użyciem ultrakrótkich impulsów laserowych) bardzo modnych i szybko rozwijających się w ostatnim czasie fotoogniw perowskitowych.

Autorzy zmierzyli szereg parametrów dla kompletnych fotoogniw zawierających metalowe (złote) elektrody. Badania te pokazują także, w jaki sposób można wykonywać spektroskopowe badania w warunkach rzeczywistej pracy fotoogniwa, w tym z przyłożonym napięciem elektrycznym.

Całość artykułu znajduje się pod poniższym linkiem w formie otwartego dostępu:

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.chemmater.2c00845

Nauka Wydział Fizyki i Astronomii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.