Wersja graficzna

Instytut Fizyki na Wydziale Fizyki UAM

2 grudnia w Audytorium im. prof. Franciszka Kaczmarka na Wydziale Fizyki odbyło się uroczyste otwarcie Instytutu Fizyki. Nazwa nawiązuje do struktury, która już kiedyś istniała na Wydziale Fizyki. To czwarta taka jednostka zrzeszająca mniejsze zakłady, obok Instytutu Spintroniki i Informacji Kwantowej, Instytutu  Obserwatorium Astronomiczne oraz Katedry Akustyki.

 

Jak tłumaczył przed uroczystością prof. Marcin Ziółek dyrektor IF; powołanie nowego Instytutu nie było związane z rewolucją a ewolucją w wydziałowej strukturze. Dostrzeżono potrzebę jej ujednolicenia w nadziei, że wspólne przedsięwzięcia mniejszych grup badawczych stworzą nowe możliwości rozwoju naukowo-dydaktycznego, przy zachowaniu wszystkich dotychczasowych korzyści wynikających z odrębności zakładów tworzących Instytut.

Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się prorektor prof. Michał Banaszak, dziekan wydziału prof. Roman Gołębiewski oraz prodziekan prof. UAM. Aneta Woźniak-Braszak. W trakcie uroczystości nominację na dyrektora IF odebrał prof. Marcin Ziółek. Uroczystość poprowadziła Ewa Kolanus.

 

Rektor powitał gości:

- To dla mnie zaszczyt, że mogę tu być z wami – mówił - jestem fizykiem i część z tej historii, którą tworzył Instytut Fizyki, pamiętam ze swojego życia.

Pan Rektor przypomniał, że Instytut został rozwiązany, krótko po utworzeniu Wydziału Fizyki. W czasach, kiedy rektorem był prof. Andrzej Lesicki zauważono, że hybrydowa budowa wydziału utrudnia jego dobre zarządzanie. Ostatecznym impulsem do przywrócenia Instytutu Fizyki było powstanie Instytutu Spintroniki i Informacji Kwantowej.

 

Dziekan prof. Roman Gołębiewski przypomniał, że jednym z priorytetów, jakie sobie założył w tej kadencji, było ujednolicenie struktury Wydziału. Tym bardziej cieszy się, że to zobowiązanie doprowadził do końca. W trakcie swojego krótkiego wystąpienia podziękował też byłej dyrektor instytutu a obecnej prodziekan na wydziale prof. UAM. Anecie Woźniak-Braszak.

Część oficjalną zakończył prof. Marcin Ziółek, który dziękując za wyróżnienie, mówił tak:  

- Moim ogólnym pragnieniem jest, aby istnienie IF wniosło dodatkowe korzyści do naszej pracy naukowej i dydaktycznej – mówił.

Ważną częścią uroczystości były wystąpienia Emerytowanych Profesorów i byłych Dziekanów Wydziału Fizyki: Wojciech Nawrocika i Andrzeja Dobka, dotyczące historii poprzedniego Instytutu Fizyki.

Uroczystość uświetnił też wykład prof. Grzegorza Wrocha, Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, który dotyczył obecności Polski w kosmosie.

 

Czytaj też: Radius pomaga w wyborze drogi zawodowej

Nauka Wydział Fizyki i Astronomii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.