Wersja graficzna

Grant ERC dla dr. Piotra Alexandrowicza

Dr Piotr Alexandrowicz
Dr Piotr Alexandrowicz

Wielki sukces dr. Piotra Alexandrowicza z Wydziału Prawa i Administracji! Naukowiec otrzymał ERC Starting Grant na projekt "Petrification of ius commune through printed paratexts (PetrIUS)". Badania laureata skupią się na marginaliach (komentarzach) w starodrukach prawniczych. Wysokość grantu wynosi do 1,5 miliona euro na okres pięciu lat. 

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) ogłosiła dziś wyniki konkursu ERC Starting Grants dla młodych naukowców i uczonych z całej Europy. Dofinansowanie - w sumie prawie 780 mln euro – wspiera nowatorskie badania naukowe w wielu dziedzinach, począwszy od nauk ścisłych i fizyki po nauki społeczne i humanistyczne. Pomoże to naukowcom w początku kariery zawodowej, aby uruchomić własne projekty, stworzyć swoje zespoły i realizować najbardziej obiecujące pomysły. Granty otrzymało 494 osoby, wśród nich jest dr Piotr Alexandrowicz z UAM. Jego projekt dotyczy tematu rzadko podejmowanego przez historyków prawa - komentarzy (marginaliów) umieszczanych w starodrukach prawniczych.

- Drukowane marginalia prawnicze są świadectwem dynamicznego rozwoju współpracy między wydawcami, drukarzami i redaktorami, zaś nowinki technologiczne w świecie druku otwierały także nowe możliwości dla rozwoju formy zewnętrznej samych marginaliów - uważa naukowiec. - Studiując kreatywne podejście do drukowanych paratekstów możemy lepiej zrozumieć, w jakim zakresie były one użyteczne przy stosowaniu prawa, czy były pomocne w edukacji prawniczej, czy służyły do utrwalania wiodących interpretacji tekstów normatywnych - uważa naukowiec. Dynamika tych procesów, relacje między ich uczestnikami i oddziaływanie paratekstów są nieznane wcale albo prawie wcale.

Zespół, który stworzy dr. Alexandrowicz będzie badać parateksty za pomocą różnych metod. - Planujemy między innymi wykorzystać narzędzia wspierające przetwarzanie języka naturalnego by szybko i efektywnie porównywać tysiące paratekstów, śledzić ich ewolucję oraz szukać odesłań do nich w ówczesnej literaturze prawniczej - pisze laureat. - Mamy nadzieję, że nasze ustalenia będą użyteczne nie tylko dla historyków prawa, ale i dla wszystkich, którzy badają starodruki z marginaliami. Oprócz wyników potencjalnie istotnych dla historii prawa opracujemy również narzędzia z potencjałem do zastosowania w innych obszarach cyfrowej humanistyki. Nadto, chcemy zbadać parateksty także jako narzędzia komunikacji prawniczej. Lepsze zrozumienie wczesnonowożytnych drukowanych marginaliów prawniczych może być źródłem inspiracji dla współczesnych prawników i legislatorów, bowiem paratekstualny aspekt tekstów normatywnych nie tylko nie traci na znaczeniu, ale ciągle na nim zyskuje.

Dr Piotr Alexandrowicz jest adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Doktorat z historii prawa obronił na tej samej uczelni w 2019 roku na podstawie rozprawy poświęconej kanonistycznej argumentacji na rzecz swobody umów i jej oddziaływaniu na zachodnią tradycję prawną. Wcześniej ukończył prawo oraz teologię (2015, na UAM w ramach studiów międzykierunkowych), a także prawo kanoniczne (2017, na UKSW).

Publikował w szczególności na temat recepcji prawa rzymskiego w średniowiecznym prawie kanonicznym, na temat wczesnonowożytnego prawa porównawczego oraz na temat streszczeń w drukowanych Dekretałach Grzegorza IX.

Kierował projektami finansowanymi w konkursach Diamentowy Grant MNiSW oraz Preludium, Sonatina i Sonata NCN. Otrzymał także m.in. stypendium Gerda Henkel Stiftung (2023), stypendium Start FNP (2021) oraz stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców (2023) i kilka wyróżnień naukowych, w tym nagrodę im. Roberta Feenstry za najlepszy artykuł opublikowany w latach 2020-2022 w wiodącym historycznoprawnym czasopiśmie „Tijdschrift voor Rechtsgeschiedenis”.

 

Zobacz też: Dr hab. Kinga Kamieniarz-Gdula. Tam i z powrotem (z ERC)  

 

Nauka Wydział Prawa i Administracji

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.