Wersja graficzna

Dr Mariusz Szynkiewicz. Tu usłyszycie o… nauce

Na zdjęciu dr Michał Larek w trakcie nagrania
Na zdjęciu dr Michał Larek w trakcie nagrania

Pod zbiorczym tytułem „Tu dzieje się nauka” ruszył na UAM unikatowy projekt studenckich podcastów. W ramach pierwszej edycji powstanie 15-20 materiałów promujących działalność kół naukowych na UAM. 

 

O projekcie pisaliśmy w ubiegłorocznym wydaniu wakacyjnym „ŻU”, teraz wracamy do tematu. W studiu na Wydziale Filozoficznym rozpoczęły się pierwsze nagrania. Jak się dowiedzieliśmy, na pierwszy ogień poszły Studenckie Koło Amerykańskiego Stowarzyszenia Geologów Naftowych i Naukowe Koło Chemików. W kolejce czekają już następne.

 

– Do tej chwili zrealizowaliśmy sześć nagrań, ale zaplanowane mamy już kolejne. Nagrywamy mniej więcej co trzy tygodnie, po dwa lub trzy materiały w cyklu. Startujemy o 9.00, kończymy o 16.00 – tłumaczy dr Mariusz Szynkiewicz, koordynator ds. kół naukowych na UAM. 

 

Materiały będą prezentowane co dwa-trzy tygodnie na platformach streamingowych typu Spotify, a także na specjalnym kanale na YouTube i na stronie amu.edu w zakładce Koła naukowe. Zespół w tej chwili dopracowuje ostatnie szczegóły związane z szatą graficzną i dźwiękową projektu, a także strategią promocyjną.

 

Do zespołu włączona została studentka kierunku filozofia (spec. komunikacja społeczna), Natalia Pranga, członkini koła naukowego, a także osoba z dużym doświadczeniem w zakresie działań promocyjnych. Pani Natalia jako studentka I roku była zaangażowana w przygotowanie strategii wizerunkowej Wydziału Filozoficznego i tam doskonale się sprawdziła. W tej chwili będzie wspomagać zespół w działaniach organizacyjnych i obsłudze kanałów streamingowych oraz strony projektu. Na dodatek zadania, które będzie realizować pani Natalia, są skorelowane z profilem jej studiów. 

 

Do wykonania projektu zaangażowany został również dr Michał Larek – pisarz, podcaster, specjalista od storytellingu. To właśnie dr Larek przeprowadza rozmowy, które stają się bazą dla podcastów, a także pomaga w przygotowaniu scenariuszy poszczególnych odcinków. Projekt, jak podkreśla dr Szynkiewicz, to nie tylko nagrania i produkcja materiałów popularyzujących naukę. Studenci zaproszeni do udziału w „Tu dzieje się nauka” przechodzą także podstawowe szkolenie, w trakcie którego dowiadują się, jak o swoich osiągnięciach naukowych opowiadać w ciekawy i niebanalny sposób. Uczestnicy przygotowują się do nagrań, a potem w trakcie ich realizacji poznają szczegóły techniczne związane z tworzeniem podcastów, tak aby w przyszłości móc tę wiedzę wykorzystać we własnych produkcjach. 

 

Naczelnym celem projektu jest nie tylko stworzenie platformy, na której koła naukowe mogą prezentować swoje indywidualne osiągnięcia, ale także kompleksowa – i to stanowi o jego unikatowości – prezentacja potencjału studenckiego ruchu naukowego na całym UAM. 

 

Ważna jest też perspektywa studencka i szansa na zaprezentowanie się kół z najlepszej naukowej strony. Studenci to wiedzą, dlatego bardzo poważnie i profesjonalnie traktują tę możliwość. Na nagrania przynoszą pomoce naukowe, organizują pokazy – wszystko po to, móc zademonstrować potencjał tkwiący w organizacjach studenckich działających na UAM.

 

zob. też Dr Mariusz Szynkiewicz. Koła naukowe. Tu dzieje się nauka

Nauka Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.