Wersja graficzna

Dr Łukasz Szoszkiewicz. O pozbawianiu wolności

Dr Łukasz Szoszkiewicz, fot. Adrian Wykrota
Dr Łukasz Szoszkiewicz, fot. Adrian Wykrota

Dla dr. Łukasza Szoszkiewicza nauka jest narzędziem: – Zarówno poznawania świata, jak i przekonywania do zmiany praktyk pozostających z nią w sprzeczności. Z tego powodu staram się podejmować tematy, które uważam za doniosłe społecznie jak np. problem pozbawiania wolności dzieci czy zjawisko dyskryminacji przez algorytmy.

 

Dr Łukasz Szoszkiewicz od ponad roku realizuje projekt zmierzający do oceny dostępności danych o dzieciach pozbawionych wolności w kontekście migracji, czyli np. dzieci przebywających w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. To kontynuacja projektu UN Global Study on Children Deprived of Liberty realizowanego w latach 2018-2019.  

 

- W ramach projektu kieruję międzynarodowym zespołem badawczym - mówi dr Łukasz Szoszkiewicz.- Korzystając z procedur administracyjnych dostępu do informacji publicznej pozyskujemy statystyki o dzieciach pozbawionych wolności w ponad 30 państwach na świecie. W sierpniu opublikowany zostanie raport podsumowujący realizację projektu, który rysuje rozczarowujący obraz jakości dokumentacji prowadzonej przez państwa. Brak odpowiedniej dokumentacji utrudnia natomiast udowodnienie systemowego charakteru naruszeń Konwencji o Prawach Dziecka, jakim jest pozbawianie wolności dzieci ze względu na nieuregulowany status migracyjny.  

 

Największym wyzwaniem w trakcie realizacji projektu jest zidentyfikowanie miejsc pozbawienia wolności w poszczególnych państwach, ponieważ władze publiczne zazwyczaj unikają jednoznacznego nazewnictwa. Zespół zidentyfikował ponad 40 różnych określeń na miejsca pozbawienia wolności, m.in. „zakwaterowanie”, „schroniska” czy „centra migracyjne”. O tym czy dany ośrodek jest miejscem pozbawienia wolności przesądza to, czy osoba może je opuścić, jeżeli wyrazi taką wolę. Z tego powodu naukowcy muszą badać np. regulaminy przebywania w takich miejscach. 

 

Dr Łukasz Szoszkiewicz jest asystentem w Poznańskim Centrum Praw Człowieka INP PAN, kierownikiem dwóch projektów badawczych realizowanych na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Od 2018 r. współpracuje z Global Campus of Human Rights z siedzibą w Wenecji. W 2019 r. odbył półroczny staż naukowy w Agencji Praw Podstawowych UE w Wiedniu. Jego zainteresowania badawcze obejmują wpływ nowych technologii na międzynarodową ochronę praw człowieka, w szczególności na prawa socjalne oraz prawa dziecka. 

Czytaj też: O uwięzionych dzieciach dla ONZ

Nauka Wydział Prawa i Administracji

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.