Choć na uczelniach studiuje więcej kobiet niż mężczyzn to o wiele rzadziej rozpoczynają one karierę badawczą, szczególnie w naukach przyrodniczych i ścisłych czyli w STEM. Aby to zmienić Akademia Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk przygotowuje cyklicznie mini-konferencje “Zostań badaczką! Kobiety w nauce” zachęcające maturzystki, studentki i doktorantki do wyboru m.in. technicznej ścieżki zawodowej. Ideę wydarzenia stworzyła prof. Anna Ajduk z UW.
W pierwszej części mini-konferencji odnoszące sukcesy naukowczynie opowiadają o swoich doświadczeniach w nauce, a także przekonują, że praca badawcza może dawać dużą satysfakcję i zapewniać ciągły rozwój oraz łączyć się z wyzwaniami. W drugiej części wydarzenia uczestniczki dyskutują z badaczkami w ramach sesji tematycznych.
W edycji wydarzenia, które odbyło się 18 listopada na Wydziale Fizyki UAM wzięły udział m.in. biolożka prof. Kinga Kamieniarz-Gdula, realizująca na naszym uniwersytecie grant ERC i zajmująca się badaniami w zakresie regulacji ekspresji genów; fizyczka prof. Anna Dyrdał, laureatka stypendium z Programu START, astronomka prof. Agnieszka Kryszczyńska, której nazwiskiem nazwano jedną z planetoid za wkład w badania małych ciał Układu Słonecznego oraz gleboznawczyni prof. Karolina Lewińska, ewaluatorka w programie HORIZON-Marie Skłodowska-Curie Doctoral and Postdoctoral Fellowships.
- "Zostań badaczką!" jest jednym z najważniejszych wydarzeń, jakie organizuje Akademia Młodych Uczonych. Poza informacjami, jakie usłyszymy o badaniach wybitnych przedstawicielek polskiej nauki, osoby, które przyszły na spotkanie mają możliwość porozmawiać z nimi w atmosferze szczerości, bezpieczeństwa i bezpośredniego kontaktu, do którego nie zawsze jest okazja. Chciałbym podkreślić jedną ważną rzecz - czuję się niezręcznie, kiedy w XXI wieku musimy mówić, że istnieje problem nierówności płci, nie tylko w nauce, ale i w życiu społeczno-gospodarczym. Poza zagadnieniami etycznymi i faktem, że dopuszczamy do sytuacji, że połowa społeczeństwa jest dyskryminowana z powodu możliwości, jakie się jej daje, uważam, że jest to niegospodarność w zarządzaniu zasobami ludzkich - powiedział dr Jacek Kolanowski, przewodniczący AMU.
Wydarzenie otworzył prorektor prof. Michał Banaszak i dziekan Wydziału Fizyki prof. Roman Gołębiewski. - Nasz wydział może kojarzyć się z tym, że zbyt mało kobiet prowadzi na nim badania naukowe. Patrząc z perspektywy dwóch lat na niezwykłe zaangażowanie naszych studentek, zarówno w pracach samorządu, jak i w kołach naukowych, mam nadzieję, że za kilka lat ta sytuacja się zupełnie zmieni - powiedział prof. Gołębiewski.
Wykład inauguracyjny wygłosiła prorektor prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk, która choć wychowała się w szacunku do fizyki i nauk inżynieryjnych i uczęszczała do klasy matematyczno-fizycznej w liceum, wybrała karierę językoznawczyni.
Warto wspomnieć, że "Zostań badaczką!": to nie jedyna inicjatywa Akademii realizowana na naszym Uniwersytecie - w przyszłym roku zespół AMU będzie prowadził na naszym Uniwersytecie inicjatywę “Doskonałość naukowa nie ma płci”.
Zobacz też: Tylko połowa kobiet po doktoracie zostaje w nauce