Piąta edycja Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencja Kryminalistycznej 50 Twarz Zbrodni odbyła się na Wydziale Biologii UAM. Dotychczas organizowana na Uniwersytecie Wrocławskim po raz pierwszy miała miejsce w Poznaniu. Popularne wydarzenie skupiło około 270 uczestników.
- Jak każda studencka konferencja również i ta zaczęła migrować po Polsce i teraz jest u nas. Do współpracy zaprosili nas organizatorzy poprzedniej edycji – mgr Jakub Winkler-Galicki wyjaśnia, jak to się stało, że 50 Twarzy Zbrodni zawitało do Poznania.
Konferencja jest adresowana przede wszystkim do studentów, doktorantów i ma na celu pokazanie interdyscyplinarności szeroko pojętej kryminalistyki. Chętnych do udziału w trzydniowym wydarzeniu nie brakowało – zgłosiło się ponad 50 uczestników czynnych, ponad 160 uczestników biernych plus zaproszeni goście.
- W jednym wydarzeniu łączymy wiele sesji tematycznych, nie tylko biologicznych, ale również prawnych, policyjnych, związanych z cyberprzestępczością, dzięki czemu konferencja cieszy się dużym zainteresowaniem – tłumaczy mgr Tomasz Hadada.
Organizacją zajął się komitet naukowy pod kierownictwem prof. dr. hab. Magdaleny Kosińskiej, komitet organizacyjny i sztab wolontariuszy, dzięki którym wszystko zostało zapięte na ostatni guzik.
Czytaj też: III Dzień Jakości Kształcenia na UAM
Organizatorki poprzednich edycji mgr Anna Apanasewicz i mgr Joanna Wysocka, reprezentujące Studenckie Koło Naukowe Antropologów KOSTKA Uniwersytetu Wrocławskiego, tak wspominają początki:
- To była szalona myśl – zrobić konferencję, choć nikt z nas nie miał doświadczenia w organizacji podobnych wydarzeń. Chcieliśmy ją zrobić i zrobiliśmy. Nie spodziewaliśmy, że konferencja odniesie sukces, więc początkowo miała mieć zasięg regionalny i trwać dwa. Zdziwiło nas, że zaczęły się do nas zgłaszać osoby z Krakowa, Warszawy i tak stało się, że ta pierwsza konferencja stała się ogólnopolską. Kolejne były już trzydniowe. Musieliśmy robić duży przesiew abstraktów. Pierwszą konferencję organizowało tylko nasze koło, kolejne już we współpracy z innymi kołami, żeby wspomóc interdyscyplinarność. Goście zapraszani przez te wszystkie lata i referaty przedstawiane na konferencji były bardzo różnorodne, trudno było je posegregować w tematyczne bloki.
Obrady otworzyła dziekan ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Dorota Messyasz. Zaraz potem, dla uczczenia faktu, że konferencja zorganizowano po raz piąty, przygotowano niespodziankę – wielki urodzinowy tort, którego spróbowali wszyscy uczestnicy.
Treść wykładów plenarnych wygłaszanych przez naukowców oraz zaproszonych gości trzymano w tajemnicy do ostatniej chwili.
- Nie znamy tytułów wystąpień gości. Wiemy tylko, że to, co będą mówić nawiązuje do sesji tematycznej. Czymś nowym na pewno będą wykłady aspiranta sztabowego Jacka Brudziaka, to będzie prawdziwa niespodzianka - będzie moc! – zachęcają Tomasz Hadada i Jakub Winkler-Galicki.
Z pierwszym wykładem wystąpiła prof. dr hab. Joanna Wesoły. Referat przybliżył najnowsze technologie w zakresie biologii molekularnej, która działa na potrzeby wymiaru sprawiedliwości.