Zyta Czechowska, Nauczyciel Roku 2019 powiedziała przyszłym polonistkom i polonistom: - Dobry nauczyciel ma głębokie pokłady empatii, jest szczery i ma w sobie pokorę. Potrafi przyznać się do błędu, wie, co zrobił źle. Z takim nauczycielem dzieci będą chcieli się uczyć. Pedagożkę do Instytut Filologii Polskiej UAM zaprosiło Koło Żywych Metodyków "Metoteka".
Zyta Czechowska uczy w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Pracuje z dziećmi i młodzieżą już pierwszego roku pedagogiki specjalnej na UAM.
- Pochodzę z biednej rodziny, w którym było dziesięcioro dzieci, mojej mamy nie było stać, żebym mogła dojeżdżać codziennie na studia dzienne - dzieliła się swoimi doświadczeniami Zyta Czechowska. - Powiedziała, że jeśli chcę studiować muszę znaleźć sobie jakąś pracę, żeby studia sobie opłacić. Udało mi się znaleźć pracę w szkole specjalnej, o jakiej zawsze marzyłam.
Zyta Czechowska przekonywała, że dobry nauczyciel to taki, który jest otwarty na dzieci, nie tylko wymaga, ale sam dużo od siebie daje, uczy się i doskonali. -- Dobry nauczyciel ma głębokie pokłady empatii, jest szczery i ma w sobie pokorę. Potrafi przyznać się do błędu, wie, co zrobił źle. Z takim nauczycielem dzieci będą chcieli się uczyć.
Czytaj: Jacek Dukaj. Jaki jest sens humanistyki?
Nauczyciel Roku 2019 realizuje innowacyjny program nauczania w zakresie uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Chętnie korzysta z technologii komunikacyjno-informacyjnych. Prowadziła webinary z ramienia Stowarzyszenia "Mistrzowie Kodowania", przygotowuje kursy online w ramach współpracy z czasopismem "Matematyka". Tworzy materiały dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jest współautorką wieloletniego autorskiego projektu sieci współpracy nauczycieli "Czas TIKa" i projektu "Moje TIKanie". Jest prekursorką wykorzystywania tabletów na szkolnych zajęciach.
Prof. Anna Podemska-Kałuża, opiekunka Koła Żywych Metodyków "Metoteka" podkreśliła, że pomysł zaproszenia nauczycielki wyszedł od studentek i studentów, był to pomysł przemyślany i wpisujący się w formacyjny charakter działań podejmowanych na specjalności nauczycielskiej. - Przykład pani Zyty dowodzi, że warto, trzeba i należy się angażować niezależnie od czasów w jakich żyjemy.
Konkurs Nauczyciel Roku organizuje tygodnik "Głos Nauczycielski". Laureatów wybiera jury, na którego czele stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, prof. Stefan M. Kwiatkowski,