W gmachu Wydziału Historii odbyło się spotkanie, w którym brali udział weterani Powstania Warszawskiego: generał brygady Jan Podhorski i major Janusz Gunderman, przedstawiciele Pierwszej Dywizji Piechoty armii amerykańskiej na czele z szefem sztabu podpułkownikiem Joshuą LaMotte, przedstawiciele cywilnej administracji amerykańskiej: p. Michael Anderson (Host Nation Director), p. Scott Brokaw (Host Nation Advisor) oraz studenci i goście.
Było to już trzecie z serii spotkań, jaki od lata br. przygotowywane są we współpracy Wydziału Historii oraz Pierwszej Dywizji Piechoty (obecnie 1 ID Forward). Rozpoczął je krótki wykład wprowadzający o uzbrojeniu wojsk powstańczych prof. Bartosza Kruszyńskiego, a następnie głos zabrali gen. J. Podhorski oraz mjr J. Gunderman, którzy przybliżyli słuchaczom swój udział w walkach w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 r. oraz powojenne prześladowania w czasach stalinowskich.
Czytaj też: Światowy Kongres Historyków w Poznaniu
Dla wielu amerykańskich żołnierzy rozmowa z dwoma weteranami Powstania Warszawskiego była pierwszą okazją, by zetknąć się z jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski okresu II wojny światowej. O jego skali świadczy fakt, że w latach 1941-1945, kiedy USA brały udział w działaniach wojennych, zginęło nieco ponad 290.000 amerykańskich żołnierzy, podczas gdy straty polskie w powstaniu warszawskich obliczane są na około 200.000 ludzi (cywilów i żołnierzy). Całe blisko dwugodzinne, niekiedy wzruszające, spotkanie poprowadził prof. Rafał Witkowski.
Zobacz film ze spotkania w Collegium Historicum
Warto dodać, że pierwsze spotkanie przedstawicieli UAM z żołnierzami amerykańskimi, stacjonującymi w Poznaniu miało miejsce 30 lipca. Na zaproszenie mjra Scotta A. Eberleina, dowódcy Mission Command Element, prof. Rafał Witkowski z Wydziału Historycznego i dr Tomasz Skirecki z Wydziału Anglistyki wygłosili wykłady dla żołnierzy z 1 Dywizji Piechoty armii amerykańskiej, którzy obecnie przebywają w Poznaniu. Dotyczyły one historii ziem polskich oraz powiązań kulturowych polsko-amerykańskich, a ich celem było przybliżenie żołnierzom amerykańskim specyfiki nowego miejsca ich służby. Sukces tego pierwszego spotkania zrodził konkretne plany współpracy na nadchodzące miesiące. Jak widać, słowo stało się ciałem.