Weterani Powstania Warszawskiego w Historicum

W gmachu Wydziału Historii odbyło się spotkanie, w którym brali udział weterani Powstania Warszawskiego: generał brygady Jan Podhorski i major Janusz Gunderman, przedstawiciele Pierwszej Dywizji Piechoty armii amerykańskiej na czele z szefem sztabu podpułkownikiem Joshuą LaMotte, przedstawiciele cywilnej administracji amerykańskiej: p. Michael Anderson (Host Nation Director), p. Scott Brokaw (Host Nation Advisor) oraz studenci i goście.

Było to już trzecie z serii spotkań, jaki od lata br. przygotowywane są we współpracy Wydziału Historii oraz Pierwszej Dywizji Piechoty (obecnie 1 ID Forward). Rozpoczął je krótki wykład wprowadzający o uzbrojeniu wojsk powstańczych prof. Bartosza Kruszyńskiego, a następnie głos zabrali gen. J. Podhorski oraz mjr J. Gunderman, którzy przybliżyli słuchaczom swój udział w walkach w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 r. oraz powojenne prześladowania w czasach stalinowskich.

Czytaj też: Światowy Kongres Historyków w Poznaniu

Dnia 30 lipca 2019 r. odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli UAM z żołnierzami amerykańskimi, stacjonującymi w Poznaniu

Dla wielu amerykańskich żołnierzy rozmowa z dwoma weteranami Powstania Warszawskiego była pierwszą okazją, by zetknąć się z jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Polski okresu II wojny światowej. O jego skali świadczy fakt, że w latach 1941-1945, kiedy USA brały udział w działaniach wojennych, zginęło nieco ponad 290.000 amerykańskich żołnierzy, podczas gdy straty polskie w powstaniu warszawskich obliczane są na około 200.000 ludzi (cywilów i żołnierzy). Całe blisko dwugodzinne, niekiedy wzruszające, spotkanie poprowadził prof. Rafał Witkowski.

Zobacz film ze spotkania w Collegium Historicum

Warto dodać, że pierwsze spotkanie przedstawicieli UAM z żołnierzami amerykańskimi, stacjonującymi w Poznaniu miało miejsce 30 lipca. Na zaproszenie mjra Scotta A. Eberleina, dowódcy Mission Command Element, prof. Rafał Witkowski z Wydziału Historycznego i dr Tomasz Skirecki z Wydziału Anglistyki wygłosili wykłady dla żołnierzy z 1 Dywizji Piechoty armii amerykańskiej, którzy obecnie przebywają w Poznaniu. Dotyczyły one historii ziem polskich oraz powiązań kulturowych polsko-amerykańskich, a ich celem było przybliżenie żołnierzom amerykańskim specyfiki nowego miejsca ich służby. Sukces tego pierwszego spotkania zrodził konkretne plany współpracy na nadchodzące miesiące. Jak widać, słowo stało się ciałem.

Wydarzenia Wydział Historii