VI Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej

W dniach 1-3 marca bieżącego roku w stolicy Wielkopolski obyły się  VI Mistrzostwa Polski Pracowników Szkół Wyższych w Piłce Siatkowej o Puchar Rektora UAM w Poznaniu. Do Poznania przyjechało 15 akademickich drużyn.  Po raz pierwszy zorganizowano  też rozgrywki w kategorii  50 plus. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wystawił 3 zespoły (UAM I, UAM II, UAM kat. 50 plus).

Tradycję organizowania zawodów zainicjował UAM. Po raz pierwszy turniej piłki siatkowej pracowników szkół wyższych odbył się w Poznaniu w 2014 roku. Była  to pierwsza w Polsce tego typu impreza. W kolejnych latach tradycja była kontynuowana. Turniej odbywał się  dwa razy w Poznaniu, a następnie w Rzeszowie i  Koszalinie.

W tym roku, w 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego, przedsięwzięcie to zorganizowano ze szczególnym zaangażowaniem. Pracownicy SWFiS, na czele z trenerem  Damianem Lisieckim,  Łukaszem  Stypą i Michałem Marciniakiem, przy wsparciu wolontariuszy (studentów UAM) zadbali nie tylko o sportową stronę zawodów, ale również o  atmosferę  towarzyszącą tej imprezie. Oprócz sportowych emocji na parkiecie, organizatorzy zapewnili gościom wyjazd na Termy Maltańskie, możliwość korzystania z obiektu przy ul. Zagajnikowej, a po zmaganiach sportowych – bankiet, na którym zastanawiano się, kto zajmie się organizacją za rok.

Uroczyste otwarcie zawodów nastąpiło w sobotę, przy akompaniamencie „Gaudeamus Igitur”, dokonał tego JM Rektor UAM prof. Andrzej Lesicki w towarzystwie mecenasa   siatkówki, Rektora UAM poprzednich kadencji prof. Bronisława Marciniaka oraz dyrektora Szkoły Wychowania Fizycznego i Sportu UAM prof. Romana Przymusińskiego. W trakcie inauguracji nie zapomniano inicjatorach przedsięwzięcia z poprzednich lat (Rektorze UAM Stanisławie Lorencu, trenerze Andrzeju Kozińskim występującym w tym  turnieju kategorii 50 plus oraz nieżyjącym trenerze Tomaszu Zajączkowskim).

Czytaj także: Julia Walczyk. Biłam się z chłopakami na patyki

Siatkarskim zmaganiom towarzyszyły niesamowite emocje. Zarówno w rozgrywkach grupowych, jak i pucharowych -  naukowcy, pracownicy szkół wyższych wykazywali się niesamowitym zaangażowaniem i zaciętością -  walczono o każdy punkt.

Po ćwierćfinałach, w pierwszej czwórce zameldowały się drużyny: Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Poznańskiej oraz I zespołu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W półfinale UAM I na przewagi  uległ Politechnice Poznańskiej 2-0, a Uniwersytet Łódzki przegrał z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim  2-0.

Zwycięzcą VI edycji MP Pracowników Szkół Wyższych w Piłce Siatkowej została  drużyna z  Warmii i Mazur, która w tie-breaku pokonała Politechnikę Poznańską 2-1. Trzecie miejsce zajął Uniwersytet Łódzki, a gospodarze (UAM I ) tym razem musieli  cieszyć się z IV miejsca w zawodach.

Drużyna UAM II znalazła się  na V miejscu.  W kategorii 50  plus drużyna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zajęła IV miejsce w turnieju.

Zawody trwały 3 dni i zakończyły się sukcesem zarówno sportowym jak i organizacyjnym. A fakt, ze do stolicy Wielkopolski przyjechało najwięcej jak do tej pory, bo 15 zespołów potwierdza, że ten wyjątkowy event sportowy jest ważnym elementem akademickiej integracji i powoli wpisuje się w uniwersytecką tradycję. Podkreśliła to w swojej wypowiedzi Prorektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska, wręczając  medale i nagrody uczestnikom eventu, zaprosiła siatkarzy do organizacji zawodów w kolejnym roku.

Na  VI Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych w Piłce Siatkowej UAM wystawił trzy drużyny:

DRUŻYNA UAM I: Adam Barabasz WNPiD, Robert Jagodziński WNGiG, Justyna Kozłowska Wydział Chemii, Magdalena Kugiejko WNGiG, Damian Lisiecki SWFiS, Michał Marciniak SWFiS, Bogumił Nowak WNGiG, Tomasz Pędziński Wydział Chemii, Robert Radaszewski WNGiG, Szymon Belzyt WNGiG, Łukasz Stypa SWFiS, Maciej Kokociński WNS.

DRUŻYNA UAM II: Tomasz Cytlak Wydział Chemii, Grzegorz Hreczycho Wydział Chemii, Krzysztof Kuciński Wydział Chemii, Mariusz Szołyga Wydział Chemii, Mikołaj Sobkowiak Wydział Neofilologii, Piotr Mizerka, Adam Mieldzioc, Maciej Janicki Wydział Biologii.

DRUŻYNA UAM KAT. 50 PLUS: Włodzimierz Rączkowski Wydział Historii, Andrzej Szubert Wydział Neofilologii, Bronisław Marciniak Rektor, Wydział Chemii,  Andrzej Koziński SWFiS, Andrzej Gałganek WNPiD,  Andrzej Muszyński WNGiG, Andrzej Hildebrandt Wydział Chemii.

Wydarzenia Studium Wychowania Fizycznego i Sportu