Wersja kontrastowa

"Uniwersyteccy" radni

fot. Waldemar Wylegalski
fot. Waldemar Wylegalski

 

Pracę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza łączą z pracą na rzecz Poznania. W nowej radzie miasta mamy trzech swoich przedstawicieli – Martę Mazurek i Łukasza Mikułę (Koalicja Obywatelska) oraz Krzysztofa Rosenkiewicza (Prawo i Sprawiedliwość). A do tego całkiem spore grono absolwentów.

Marta Mazurek (Koalicja Obywatelska) związana jest z Instytutem Językoznawstwa. Jest z wykształcenia anglistką, ma stopień doktora w dziedzinie literaturoznawstwa amerykańskiego. W radzie miasta zadebiutuje, ale już wcześniej pracowała w urzędzie – przez ostatnie dwa lata pełniła funkcję pełnomocniczki Prezydenta Miasta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom. Obecnie objęła podobne stanowisko - specjalistki ds. polityki równości i różnorodności - w Gabinecie Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

W radzie miasta zamierza starać się m.in. o wprowadzenie Europejskiej Karty równości kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym, wspierać działania mające na celu aktywizację kobiet w procesie wejścia i powrotu na rynek pracy. Jak sama mówi, ważna będzie dla niej także polityka antyprzemocowa, edukacja równościowa i seksualna oraz integracja seniorek i seniorów z młodzieżą.

A co z uczelnią? – Odkąd zaczęłam pracować w Urzędzie Miasta moje obowiązki na Uniwersytecie zostały zredukowane do dwóch zajęć kursowych tygodniowo. Zajęcia do tej pory odbywały się po moich godzinach pracy w urzędzie. Teraz niestety mogą z nimi kolidować posiedzenia komisji, w których będę zasiadać. Czas pokaże, czy uda mi się te wszystkie funkcje pogodzić – mówi.

Zanim dr Mazurek związała się z Instytutem Językoznawstwa, prowadziła zajęcia w obecnie nieistniejącym Kolegium Języków Obcych UAM. – Zgodnie z moją specjalizacją prowadziłam zajęcia z literatury amerykańskiej, brytyjskiej oraz wstępu do literaturoznawstwa. Później w Instytucie prowadziłam cieszące się popularnością fakultety na temat gender w humanistyce. Prowadziłam też zajęcia kursowe z praktycznej znajomości języka angielskiego na różnych poziomach – wymienia.

Nowa radna współtworzyła i wykładała na gender studies UAM. Jest autorką opracowania i przekładów tekstów z dziedziny czarnej krytyki feministycznej, współkoordynatorką ogólnopolskiego projektu badawczego oraz współautorką i współredaktorką trzytomowego raportu "Gender w podręcznikach. Projekt badawczy. Raport" (pod red. I. Chmury-Rutkowskiej, M. Dudy, M. Mazurek i A. Sołtysiak-Łuczak, Warszawa, 2016). 

Marta Mazurek jest również członkinią Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM. Z ramienia tegoż współkoordynowała właśnie projekt badawczy „Gender w podręcznikach”. – Jestem nadal w Radzie, chociaż nie angażuję się obecnie w większe projekty badawcze – dodaje.

Mimo zmniejszonej aktywności akademickiej, cieszy ją wsparcie i wyrozumiałość ze strony uczelni. – Zawsze z dumą identyfikowałam i identyfikuję się  z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza i cieszę się, że Uniwersytet docenia moją pracę na rzecz równości i różnorodności w Poznaniu – kończy.

Łukasz Mikuła (Koalicja Obywatelska) na UAM ukończył dwa kierunki studiów magisterskich: gospodarkę przestrzenną (2005) i prawo (2007). W 2009 r. obronił rozprawę doktorską pt. Zarządzanie terytorialne w obszarach metropolitalnych w Polsce, za którą został wyróżniony Nagrodą Miasta Poznania. Od tego czasu pracuje na UAM jako adiunkt w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. – W pracy naukowej zajmuje się przede wszystkim kwestiami, które związane są z planowaniem przestrzennym, głównie obszaru metropolitalnego, do tego kwestiami będącymi na styku prawa administracyjnego i planowania przestrzennego. Obecnie pracuję nad projektem z Narodowego Centrum Nauki „Zintegrowane zarządzanie rozwojem przestrzennym obszarów metropolitalnych w krajach postsocjalistycznych Europy”. Jest jeszcze kilka innych rzeczy związanych z narzędziami internetowymi w partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym. Współpracuję też bardzo ściśle z Centrum Badań Metropolitalnych UAM – wymienia Mikuła.

Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych na te tematy, w tym monografii książkowej pt. Ustroje terytorialno-administracyjne obszarów metropolitalnych w Europie (2007, wspólnie z prof. T. Kaczmarkiem).

Jak mówi, choć czasem pod kątem organizacyjnym jest to trudne, to pracę udaje mu się łączyć z pełnieniem mandatu radnego. – Czasem dobieram prace w komisjach pod zajęcia, czasami udaje mi się namówić kolegów, by ułożyli zajęcia pod program sesji i prace komisji. Bywa też tak, że cztery razy w ciągu dnia muszę pokonywać trasę między Moraskiem a placem Kolegiackim – śmieje się.

Merytorycznie z kolei obie funkcje ściśle się wiążą. - Z jednej strony  wiedzę nabytą podczas badań czy wymiany naukowej, można wykorzystywać dla miasta, z drugiej – podczas zajęć dydaktycznych pozwala na ubarwienie czy uzupełnienie studentom tego jak w praktyce pewne rzeczy funkcjonują – mówi Mikuła.

W tej kadencji rady miasta Mikuła przewodniczy komisji planowania przestrzennego i rewitalizacji. Jego zastępcą w tej roli jest Krzysztof Rosenkiewicz. Nasi studenci również mogli mieć z nim zajęcia. Radny Prawa i Sprawiedliwości pisze bowiem obecnie doktorat w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

- Oczywiście znamy się z Instytutu. Rozmawiamy zawodowo, wymieniamy poglądy – mówi Rosenkiewicz.

Jego praca doktorska dotyczy podmiejskiego budownictwa osiedlowego w Polsce, w kontekście idei zrównoważonego rozwoju. – Mam nadzieję ukończyć ją do wiosny i jak najszybciej obronić. Choć dotyczy ona budownictwa podmiejskiego, to jednak myślę, że  w dwóch trzecich będzie to korelowało z tym co będę robił w komisji polityki przestrzennej i rewitalizacji czy też transportu i polityki mieszkaniowej – mówi.

Rosenkiewicz liczy, że w przypadku jego działalności będzie można mówić o efekcie synergii. - Jako przedstawiciel społeczności akademickiej w radzie miasta chciałbym wytwarzać jakieś połączenie między uczelniami a urzędem. Miasto Poznań, jako miasto akademickie nie do końca wykorzystuje potencjał uczelni. UAM jest sprawcą wielu wydarzeń, dzięki którym Poznań jest znany i jest realizatorem strategii rozwoju miasta – tłumaczy.

W radzie miasta chce zadbać o to, by Poznań bardziej wdrażał zintegrowane planowanie rozwoju i uwzględniał trendy dotyczące obszarów miejskich. Jako mieszkaniec Grunwaldu zamierza pilnować realizacji drogi rowerowej wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, chciałby też, by w jego dzielnicy pojawiły się miejskie toalety. Chciałby też budowy tramwaju na osiedle Kopernika z uwzględnieniem zgłaszanych uwag, a także budowy przynajmniej części trzeciej ramy komunikacyjnej. Ta droga powinna mieć jednak na Grunwaldzie charakter ulicy miejskiej a nie trasy szybkiego ruchu.

Oprócz wymienionej trójki radnych, w  radzie miasta Poznania znajdziemy też całkiem szerokie grono naszych absolwentów: Dorota Bonk-Hammermeister (filozofia), Ewa Jemielity (filologia angielska), Maria Lisiecka-Pawełczak (PR), Klaudia Strzelecka (filologia słowiańsko-polska), Anna Wilczewska (politologia), Przemysław Alexandrowicz (historia nauczycielska), Mateusz Rozmiarek (stosunki międzynarodowe), Paweł Sowa (gospodarka przestrzenna). Uniwersytet im. Adama Mickiewicza kończyli także prezydent Jacek Jaśkowiak i jego zastępcy Bartosz Guss, Jędrzej Solarski i Mariusz Wiśniewski. Wszyscy kończyli prawo, a Wiśniewski dodatkowo też politologię.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.