Wersja kontrastowa

UAM rządzi: lingwistka, hydrolog, politolodzy

fot. sejm.gov.pl
fot. sejm.gov.pl

Za nami pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu.  Wśród nowych posłów i senatorów nie brakuje takich, którzy mają związki z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza. Większość z nich to politolodzy i prawnicy. Oto poczet naszych absolwentów na Wiejskiej.

Najdłużej związana z UAM jest senator prof. Jadwiga Rotnicka. Geografię zaczęła studiować 58 lat temu, w 1961 roku. Studia ukończyła pięć lat później, a już w listopadzie 1966 r. podjęła pracę na naszej uczelni. W 1975 r. doktoryzowała się uzyskując stopień doktora geografii fizycznej na specjalności hydrologia.

Jadwiga Rotnicka w Senacie zasiada od 2007 r. najpierw z ramienia Platformy Obywatelskiej, teraz z Koalicji Obywatelskiej. Nadchodząca kadencja będzie już dla niej czwartą.

Adam Szejnfeld (KO), absolwent prawa, z krajową polityką związał się jeszcze wcześniej, bo w 1997 r. Przez pięć kadencji był posłem, ostatnio europosłem, by teraz wystartować z sukcesem do Senatu.

Podobną drogę - od posła do senatora - przebył Jan Filip Libicki (PSL-KP). Magister historii na UAM do Senatu został wybrany po raz trzeci, wcześniej przez dwie kadencję był posłem.

Pierwszą kadencję zaczynają dwaj inni senatorowie z Koalicji Obywatelskiej. Marcin Bosacki to absolwent historii, a Ewa Matecka na naszej uczelni zdobyła tytuł magistra archeologii.

Czytaj też: Jadwiga Rotnicka. Krótka historia jednego albumu

Również w Sejmie nie brakuje naszych absolwentów. W gronie posłów z Poznania znalazła się Katarzyna Kretkowska (SLD), która pracowała jako nauczycielka akademicka w Instytucie Filologii Angielskiej UAM.
-    Od 1980 roku, gdy ukończyłam filologię angielską na UAM w Poznaniu, rozpoczęłam tam pracę, ucząc historii kultury i współczesnych stosunków politycznych i społecznych - mówiła w trakcie kampanii wyborczej portalowi bukowskilider.pl.
Jest też Bartłomiej Wróblewski (PiS) - doktor nauk prawnych UAM.

Do tego szerokie grono magistrów z naszej uczelni. Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) skończył stosunki międzynarodowe, Joanna Jaśkowiak (KO) - prawo, Adam Szłapka (KO) - politologię, a Katarzyna Ueberhan (SLD) - filozofię. Prawdziwym sejmowym weteranem w tym gronie jest Rafał Grupiński. Poseł KO zasiada w Sejmie od 2005 r. Na UAM kończył w 1976 r. studia polonistyczne z zakresu historii literatury.

Na UAM studiowali też parlamentarzyści spoza Poznania. Z okręgu kaliskiego do Sejmu dostali się m. in. Jan Mosiński (PiS) i Mariusz Witczak (KO), którzy skończyli na UAM politologię, a następnie zostali na naszej uczelni doktorami nauk humanistycznych. Inny poseł z tego okręgu, Grzegorz Rusiecki (KO), jest magistrem prawa UAM.

Trzej politolodzy zdobyli poselskie mandaty w okręgu konińskim. To dotychczasowy wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann (PiS), Ryszard Bartosik (PiS) i Paulina Hennig-Kloska (KO). Rodzynkiem jest Jacek Tomczak (PSL-KP), absolwent prawa.
W okręgu pilskim mamy kolejnych posłów po politologii - Martę Kubiak (PiS) i Jakuba Rutnickiego (KO). Prawo skończył natomiast Krzysztof Paszyk (PSL).

Dwóch absolwentów UAM dostało się do Sejmu z okręgu bydgoskiego. Paweł Olszewski (KO) to magister zarządzania i marketingu (specjalizacja – ekonomia i polityka gospodarcza). Tadeusza Zwiefkę (KO) w Poznaniu kojarzymy przede wszystkim z czasów, gdy pracował w telewizji PTV, a potem był prowadzącym "Wiadomości". Nim trafił na szklany ekran, na UAM skończył prawo.
Z województwa lubuskiego do Sejmu wybrany został Waldemar Sługocki (KO), doktor nauk o polityce UAM.

Ostatni posłowie związani z UAM dostali się do Sejmu z Pomorza. W okręgu koszalińskim mandat zdobył Piotr Zientarski (KO), doktor nauk prawnych w zakresie prawa konstytucyjnego, a w szczecińskim - Katarzyna Kotula (SLD), magister filologii angielskiej.
 

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.