Wersja kontrastowa

Prof. Marek Nawrocki. Intranet jak agora

prof. Marek Nawrocki fot. Adrian Wykrota
prof. Marek Nawrocki fot. Adrian Wykrota

Moim marzeniem od zawsze było wprowadzenie na nasz Uniwersytet narzędzia, które będzie funkcjonalne i intuicyjne zarówno dla pracowników administracyjnych jak i dydaktycznych. Platformy, na której spotkają się w przyjaznej atmosferze potrzeby każdego pracownika z możliwościami ich realizacji. Krótko mówiąc – greckiej agory, na której wszyscy uprawnieni pracownicy UAM będą mogli uzyskać odpowiedź na każde pytanie związane z funkcjonowaniem naszego akademickiego polis.

    Taka szansa pojawiła się, kiedy na UAM wprowadzono rozwiązanie chmurowe: Microsoft Office 365. Od tamtej pory pracownicy jak i studenci mogą korzystać m.in. z bezpłatnego pakietu Microsoft Office czy możliwości współpracy on-line nad edycją różnych dokumentów, folderów, tworzenia telekonferencji. Kolejnym krokiem była rozbudowa tego – dobrze znanego wielu pracownikom systemu – o nowe funkcjonalności typowe dla rozwiązania intranetowego Uczelni.

Prace nad stworzeniem Intranetu rozpoczęły się ponad dwa lata temu, a możliwość rozwinięcia pomysłu nastąpiła dopiero rok temu, dzięki Projektowi Uniwersytet Jutra I. Fundusze pozyskane z Projektu służą m.in. na zbudowanie i wdrożenie Intranetu UAM. Prace nad nim nadzoruje Zespół Centrum Informatycznego z Panią Moniką Niewęgłowską, Januszem Lachowiczem na czele i powołana specjalnie do tego Projektu – p. m. Magdalena Żurawska. Intranet, zastąpi wraz z Nowym Rokiem, 2020, obecny „Portal Pracownika”. Przejmie takie jego funkcje jak: prezentacja aktualności, wydarzeń, informacji na temat Uniwersytetu, prezentacja Centrów i Wydziałów, książka adresowa, kalendarz wydarzeń - dodatkowo, umożliwi sprawne wyszukiwanie dokumentów dzięki intuicyjnej wyszukiwarce, pomoc w formie helpdesk i instrukcji. Wszystko to będzie zaprezentowane użytkownikom w nowej, przyjaznej i estetycznej szacie graficznej.
Ponadto, od nowego semestru, ruszy część Intranetu skierowana do Pracowników Naukowych i Studentów UAM. Funkcjonalności tej części umożliwiają wreszcie swobodną i mobilną współpracę między studentami a dydaktykami czy naukowcami. Wśród dostępnych funkcjonalności są wszelkie rozwiązania oferowane na Sharepoincie: telekonferencje, edycja jednego dokumentu przez kilka upoważnionych osób, bezpłatny dostęp do całego pakietu Microsoft Office w wersji chmurowej. Ponadto, praca w zespołach projektowych, automatyczne generowanie list obecności z USOS-a, możliwość wykonywania testów on-line.

Czytaj też: Aplikacje internetowe pomagają w planowaniu przestrzennym

W Intranecie znaleźć można zatem wszystkie informacje skierowane do pracowników UAM oraz materiały związane z PR wewnętrznym. Dodatkowo, ze względu na rozwiązanie chmurowe, Platforma oferuje m.in. tworzenie witryn projektowych, które sprawdzą się idealnie we współpracy zespołowej, interdyscyplinarnej. Wszystkie te funkcjonalności są dla pracowników Uniwersytetu bezpłatne i można z nich korzystać z dowolnego miejsca na świecie - wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu.

Mam ogromną nadzieję, że połączenie wielu funkcjonalności w jednym miejscu będzie dla pracowników naszego Uniwersytetu przyjaznym rozwiązaniem, które ułatwi im pracę oraz uprzyjemni działanie na rzecz naszej społeczności.
Prorektor Marek Nawrocki

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.