Wersja kontrastowa

Prof. Edward Taylor. W poszukiwaniu wartości

“Edward Taylor - w poszukiwaniu wartości” - tak zatytułowaną wystawę otwarto we foyer Auli Lubrańskiego w Collegium Minus. Ekspozycję zorganizowało Muzeum UAM z okazji wprowadzenia do obiegu przez Narodowy Bank Polski srebrnej monety z wizerunkiem prof. Edwarda Taylora, twórcy poznańskiej szkoły ekonomicznej, studiów ekonomicznych i prawno-skarbowych na Uniwersytecie Poznańskim.

 

Srebrna moneta z nominałem 10 zł została wybita w serii "Wielcy polscy ekonomiści" zainicjowanej w 2017 roku z okazji 100. rocznicy przyjęcia nazwy złoty dla polskiej waluty. NBP w ten sposób przypomina wybitnych polskich ekonomistów, których koncepcje i dorobek naukowy mają znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki, finansów i społeczeństwa. Na awersie monety widnieje cytat pochodzący z jednego z dzieł prof. Edwarda Taylora - “Wstępu do ekonomiki”.

- Prof. Edward Taylor należy do ojców założycieli naszego Uniwersytetu, do profesorów, którzy przyczynili się w sposób bardzo istotny do powstania i rozwoju uczelni w Poznaniu - mówił Prorektor UAM prof. Tadeusz Wallas, na uroczystości otwarcia wystawy. - Prof. Taylor pozostawił po sobie liczne grono absolwentów, którzy wychowali kolejne pokolenia polskich ekonomistów i w istotny sposób przyczynili się do rozwoju Poznania, regionu oraz naszego państwa, a także uznany dorobek naukowy, z którego nadal korzystamy.

Dzięki zaangażowaniu m.in. prof. Taylora w 1926 roku powstała Wyższa Szkoła Handlowa w Poznaniu, z której wyrósł dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny. 

- Ze względu na znaczenie prof. Edwarda Taylora dla rozwoju nauk i kształcenia ekonomicznego w Poznaniu czcimy jego pamięć. Dziesięć lat temu odsłoniliśmy jego pomnik przed głównym gmachem uczelni, w której również wykładał. Pragnę wyrazić ogromną radość z tego, że pamiętamy o wielkich naszych poprzednikach - powiedział Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Maciej Żukowski.

- Jednym z największych osiągnięć prof. Taylora było stworzenie kierunku ekonomicznego na Wydziale Prawa i Administracji, gdzie kształcili się przyszli urzędnicy i przedsiębiorcy związani z bankowością - podkreślił dyrektor Muzeum UAM prof. Andrzej Gulczyński. 

Wystawa, która obecnie jest dostępna w Collegium Minus i przedstawia najważniejsze wątki działalności prof. Taylora będzie prezentowana również w Oddziale NBP w Poznaniu. 

Prof. Edward Taylor (1884-1964) należał do grona wybitnych polskich ekonomistów. W 1919 r. zaproponowano mu stworzenie i zorganizowanie sekcji ekonomicznej na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, na którym wykładał przez cały okres międzywojnia, kładąc podwaliny poznańskiej szkoły ekonomicznej. Był zwolennikiem ekonomii klasycznej. Jego zainteresowania naukowe nie ograniczały się do teorii ekonomii, lecz obejmowały także naukę o pieniądzu, zagadnienia skarbowości oraz spółdzielczości. Opowiadał się za wolnością gospodarczą i własnością prywatną, a przeciw nadmiernemu etatyzmowi. Jego dorobek naukowy i publicystyczny liczy około 300 pozycji.

W spotkaniu uczestniczył wnuk prof. Edwarda Taylora prof. Jan R. E. Taylor z Uniwersytetu w Białymstoku wraz z synem Karolem i wnuczką Marysią oraz rodziną z Poznania, a także przedstawicielki instytucji, które udostępniły oryginalne obiekty związane z profesorem: Kierownik archiwum UAM Anna Domalanus, Zastępca Biblioteki Uniwersyteckiej Bożena Świstek-Oborska, Kierownik Biblioteki Wydziału Prawa i Administracji Beata Ciesielska i Kierownik poznańskiego Oddziału Archiwum Polskiej Akademii Nauk dr Jarosław Matysiak.

Zobacz też: Prof. Tadeusz Cyprian. Prawnik, żołnierz, fotograf

Wydarzenia Wydział Prawa i Administracji

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.