Wersja kontrastowa

Prawa człowieka zagrożone

Prawa człowieka były tematem konferencji Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, która odbyła się w Collegium Minus, fot. Adrian Wykrota
Prawa człowieka były tematem konferencji Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu, która odbyła się w Collegium Minus, fot. Adrian Wykrota

Uznani prawnicy przyjechali do Poznania, by wziąć udział w konferencji “System ochrony praw człowieka w doświadczeniach Konstytucji RP. Aksjologia i praktyka ustrojowa” w Collegium Minus. 

Zaproszenie na spotkanie przyjęła m.in. prof. Ewa Łętowska, Rzecznik Praw Obywatelskich w latach 1988-1992, Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, prof. Mirosław Wyrzykowski, również sędzia Trybunału Konstytucyjny w stanie spoczynku, prof. Adam Bodnar, Rzecznik Prawa Obywatelskich w latach 2015-2021, dr Piotr Kładoczny, Wiceprezes Helsinskiej Fundacji Prawa Człowieka, sędzia dr Michał Laskowski, wiceprezes Izby Karnej Sądu Najwyższego oraz sędzia Waldemar Żurek, ze Stowarzyszenia Sędziów “Themis”.

 

Prawa człowieka były tematem konferencji Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu

 

Prelegenci w swoich wystąpienia dotykali problemu zagrożenia praw człowieka przez system, który powinien je chronić. Mowa była na przykład o zjawisku “Ruling by Cheating” (rządzenie przez oszukiwanie), o casusie “wyborów kopertowych”, które pod znakiem zapytania postawiły legalność przetwarzania danych osobowych wyborców w Polsce; o ochronie praw jednostki w sytuacji braku Trybunału Konstytucyjnego; czy prawa sędziego do sądu.

Prof. Adam Bodnar wygłosił wykład o inwigilacji za pomocą systemu Pegasus. Sprawa bezprawnej inwigilacji i kontrolowania przez służby specjalne telefonów polityków opozycji i prawników poruszyła opinię publiczną, a mimo to nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności. - Gdy myślimy o Pegasusie nie możemy zapomnieć, że w pewnym sensie jest dodatkowym wypaczeniem w istniejącego systemu, który sam w sobie jest wadliwy. Druga perspektywa, o której trzeba pamiętać to brak mechanizmów odpowiedzialności w Polsce za różnego rodzaju nadużycia. Mamy do czynienia z pełnym podporządkowaniem służb specjalnych partii rządzącej.

 

Prawa człowieka były tematem konferencji Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu

 

Profesor postuluje zmiany legislacyjne w prowadzeniu mechanizmów nadzoru nad służbami i standardów dokonywania legalnej inwigilacji, które nie mogą być oderwane od reformy sądownictwa. Dla oceny nadużyć wobec indywidualnych osób będzie konieczna komisja śledcza w przyszłości, pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sprawców, a także rekompensaty dla ofiar. 

 

Prawa człowieka były tematem konferencji Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu

Wydarzenie zorganizowała Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu przy wsparciu między innymi Zakładu Systemów Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Konferencja odbyła się w ramach obchodów 40-lecia Samorządu Radców Prawnych.

 

 

Wydarzenia Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.