Podwyżki wynagrodzeń w 2019 roku – ciąg dalszy

Prof. Andrzej Lesicki Rektor UAM

Mijający rok 2019 to rok sukcesów naszego uniwersytetu. Godnie obchodziliśmy stulecie, uzyskaliśmy status Uniwersytetu Europejskiego i uczelni badawczej. Uniwersytet zawdzięcza je swoim pracownikom, których osiągnięcia – głównie naukowe – przekładają się na wysokie oceny uczelni. To sukcesy prestiżowe, ale i finansowe. Te z kolei sprawiają (co uważam za całkowicie zrozumiałe), że pracownicy oczekują poprawy swej sytuacji finansowej.

W wakacyjnym wydaniu Życia Uniwersyteckiego informowałem Państwa o podwyżkach, które były możliwe dzięki dodatkowym środkom w tegorocznej ministerialnej subwencji. Zapowiedziałem wówczas dalsze zwiększenie uposażeń. Udało się tę zapowiedź zrealizować.

W nowym regulaminie wynagrodzeń znalazł się zatem zapis o możliwości podniesienia wynagrodzenia pracownikom, którzy w ciągu ostatnich 10 lat wykazali się znaczącymi osiągnięciami w zakresie publikacji naukowych oraz realizacji projektów badawczych lub badawczo-rozwojowych. Podwyżka w wysokości 640 zł miesięcznie została przyznana od 1 listopada 2019 roku, a uzyskało ją dotąd 119 osób zatrudnionych na stanowisku profesora, profesora uczelni i adiunkta. Ponieważ jednak nie wszystkie wydziały złożyły wnioski, spodziewam się, że liczba pracowników, których z tego tytułu obejmie zwiększenie wynagrodzenia, będzie jeszcze większa. Zgodnie z zapisami regulaminu podwyżka ta ma charakter stały, a o jej przyznanie będzie można się ubiegać w każdym momencie, gdy osiągnięcia z przepracowanych 10 lat będą spełniały wskazane kryteria. Dla wyjaśnienia – zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego w 2019 roku warunkowane było dorobkiem badawczym z lat 2009-2018, w roku następnym obejmie lata 2010-2019. Oczywiście, dotyczyć będzie tych pracowników, którzy dotąd podwyżki z tytułu osiągnięć naukowych nie otrzymali. Jednak za 5 lat tegoroczni beneficjenci, jeśli wykażą się nowymi osiągnięciami, będą mogli wnioskować o kolejną podwyżkę. Dodam, że koszt tej operacji ze wszystkimi pochodnymi wyniesie rocznie blisko 2,9 mln złotych.

Czytaj: Tegoroczne podwyżki wynagrodzeń

Na marginesie przypomnę, że w 2019 roku wypłacone zostaną dodatkowe wynagrodzenia motywacyjne, ale ten element wynagrodzenia już od kilku lat wspiera najbardziej efektywnych pracowników.

W styczniu 2020 roku planujemy wypłatę pierwszych premii projektowych, które także wprowadzone zostały w nowym regulaminie wynagrodzeń. Przyznawane one będą za składanie wniosków o granty, dodatkowo premiowane będą sukcesy na tym polu.

Zrealizowałem także obietnicę dodatkowej podwyżki dla adiunktów – ich wynagrodzenia od 1 stycznia wzrosną o 200 zł miesięcznie. Nie jest to kwota oszałamiająca, dotyczy jednak sporej części naszej społeczności, stąd roczny jej koszt (także ze wszystkimi pochodnymi) wyniesie blisko 3,5 mln złotych.

I jeszcze jedna zapowiedź, tym razem dotycząca najmniej zarabiających pracowników. Od 1 stycznia 2020 roku wynagrodzenie minimalne (także na UAM) wzrasta do kwoty 2600 zł miesięcznie. W przypadku naszego uniwersytetu oznacza to podwyższenie uposażeń dla 184 osób, a szacowany koszt to ponad 0,5 mln złotych.

Zapewniam Państwa, że płace pracowników są przedmiotem mojej stałej troski. I jeśli tylko stanie się to możliwe, to w 2020 roku spróbujemy przyznać kolejne podwyżki – o ile pozwoli na to sytuacja finansowa. Nie składam w tej chwili konkretnych obietnic, gdyż priorytetem dla nas wszystkich jest stabilna i bezpieczna pozycja finansowa naszego uniwersytetu.

I tak jak w przypadku każdej podobnej operacji serdecznie dziękuję osobom, które pomagały mi w wyliczaniu wysokości podwyżek, a więc kanclerzowi UAM dr. Marcinowi Wysockiemu, kwestor Agnieszce Palacz i dyrektor Agnieszce Grochot. Dziękuję także związkom zawodowym, których przedstawiciele w osobach Krystyny Andrzejewskiej (NSZZ Solidarność), dr. Wojciecha Kamińskiego (ZNP UAM) i Thomasa Anessiego (ZZNA UAM) opiniowali nasze propozycje. Podziękowania kieruję też do pracownic Centrum Spraw Pracowniczych, które – pod kierunkiem Katarzyny Linke, Izabeli Zieleckiej i Barbary Skrzeczyńskiej – przygotowały dokumenty niezbędne do wypłaty podwyższonych wynagrodzeń.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie