Nowy akademik stanie na Morasku

Akademik Morasko, Fot. Adrian Wykrota

Nowy akademik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza stanie na Kampusie Morasko, obok Collegium Historicum, w sąsiedztwie obiektów Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii i pomieści 400 studentów.  Jego projekt architektoniczny został wybrany w drodze  konkursu, którego wyniki poznaliśmy 30 maja.  Zwyciężył projekt, którego autorem jest biuro architektoniczne DEDECO Sp. z o.o „Warszawa” Sp. k. z Warszawy (al. Zjednoczenia).

Dom Studencki ma pomieścić 160 pokoi jednoosobowych wraz z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym, w tym na każdej kondygnacji 1 pokój dla osoby niepełnosprawnej. Znajdzie się tam także 120 pokoi dwuosobowych z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Na każdej kondygnacji będzie też m.in. kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią. W akademiku powstanie także m.in. stołówka, klub studencki, przedszkole dwuoddziałowe, sklep minimarket i siłownia. Koszt budowy szacowany jest na 48 mln zł brutto. Akademik będzie liczył 5 kondygnacji,  w tym 4 mieszkalne.

- Moją radość wzbudza przede wszystkim to, że doszło do wyłonienia pracy. O coś takiego władze UAM zabiegały od wielu lat, bardzo intensywnie staraliśmy się o to od początku bieżącej kadencji – mówi Prorektor UAM ds. kadry i finansów prof. Tadeusz Wallas. - Przyznaję, że wybierając tę pracę kierowałem się też osobistymi doświadczeniami. Całe 5 lat mieszkałem w różnych domach studenckich, w związku z tym mam też różne doświadczenia. Myślę, że ten akademik, po drobnych, sugerowanych przez nas korektach projektu, będzie funkcjonalny, miły w użytkowaniu i spełni oczekiwania przyszłych mieszkańców – podsumowuje Prorektor.

Akademik Morasko

- Szczególną wartością projektu są rozwiązania tworzące „model wertykalnej wioski” – zwraca uwagę Przewodniczący Sądu Konkursowego, arch. Piotr Kostka z SARP w Poznaniu. – Interakcje między studentami zaczynają się już od holu wejściowego, a kończą na przestrzeniach wspólnych, zlokalizowanych na piętrach mieszkalnych. Obiekt ma prostą i czytelną strukturę – dodaje Przewodniczący.

- Teraz Uniwersytet ogłosi przetarg na wykonawcę Domu Studenckiego. Mam nadzieję, że proces inwestycyjny przebiegnie zgodnie z naszym planem i pierwsi studenci zamieszkają na Morasku w 2021 roku – zapowiada dr Marcin Wysocki, Kanclerz UAM.

Na konkurs wpłynęło 17 prac, które ocenił Sąd Konkursowy. Kryteria oceny objęły walory urbanistyczno-architektoniczne, funkcjonalno-użytkowe, spełnienie programu funkcjonalnego oraz ekonomię i realność realizacji przyjętych rozwiązań projektowych.

Drugie miejsce w konkursie zajął projekt Front Architects Wojciech Krawczuk z ul. Owsianej (Poznań). Trzeci był projekt Pracowni Autorskiej i Biura Prawnego H. J. Buszkiewicza Sp. z o.o., ul. Matejki (Poznań). Wyróżniono także projekt Akpb Architekci Piotr Bartosik, ul. Szamotulska (Poznań).

Akademik Morasko

Nagrodą dla autorów zwycięskiej pracy jest 30 000 zł brutto i zaproszenie do negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji projektowej. Zdobywcy II i III miejsca otrzymają odpowiednio 25 000 i 15 000 zł brutto. 5 000 zł brutto otrzyma biuro, która uzyskało wyróżnienie.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie