Wersja kontrastowa

Koło ze stuletnią tradycją

uczestnicy zjazdu z okazji 10-lecia istnienia Koła Przyrodników Uniwersytetu Poznańskiego w Poznaniu pod Aulą Uniwersytecką. Źródło: Archiwum KNP
uczestnicy zjazdu z okazji 10-lecia istnienia Koła Przyrodników Uniwersytetu Poznańskiego w Poznaniu pod Aulą Uniwersytecką. Źródło: Archiwum KNP

Koło Naukowe Przyrodników obchodzi swoje 100-lecie. To jedna z najstarszych studenckich organizacji naukowych w Polsce. Jego głównym obszarem działalności jest popularyzacja nauki. Niedawno praca studentów została doceniona nominacją do nagrody „Popularyzator Nauki”, którą przyznaje redakcja „Nauka w Polsce”.

Historia Koła Naukowego Przyrodników rozpoczęła się 2 lutego 1921 r. Pierwszą siedzibę miało w obecnym Collegium Maius. Przez kolejne 100 lat udało się zachować podstawową strukturę organizacyjną grupy jako całości.

- KNP powstało po to, by pogłębiać wiedzę przyrodniczą i zacieśniać więzy koleżeńskie. Jednym z naszych filarów jest praca naukowa. Obecnie, dzięki wsparciu naukowców i władz Wydziału Biologii, możemy prowadzić profesjonalne badania laboratoryjne i terenowe – mówi prezeska Koła Naukowego Przyrodników Michalina Krakowiak. - Gdy prześledzimy nasze sto lat, to trudno jest objąć pamięcią wszystkie sekcje, które łączyły się, rozdzielały, a nawet zmieniały swoje nazwy.

Obecnie koło zrzesza 150 członków zebranych w 19 sekcjach, zajmujących się takimi dziedzinami, jak ornitologia, geobotanika, kultury in vitro, wirusologia i wiele innymi. Głównym założeniem organizacji jest rozwój naukowy studentów. Drugim, równie ważnym, jest popularyzacja nauki, którą studenci prowadzą od ponad 20 lat.

- Jeśli na naszym wydziale jest organizowane jakiekolwiek wydarzenie edukacyjne, to biorą w nim udział studenci z wielu sekcji. Dzielą się swoją wiedzą z młodzieżą. Nasi studenci pokazują i objaśniają młodym ludziom całe bogactwo nauki o życiu – mówi opiekun KNP, prof. Jan Holeksa.

Choć zmieniają się czasy, to o kole działającym na Wydziale Biologii można powiedzieć, że idzie ono z ich duchem. Pomimo pandemii praca nie została przerwana. Członkowie swoje działania przenieśli do Internetu, gdzie w ramach projektu #PrzyrodnikOnline publikują różne ciekawostki i wykłady, skierowane do każdego, zainteresowanego naukami przyrodniczymi. - Ten projekt zastąpił nam Seminaria Przyrodników, które były cyklem spotkań ze studentami – wyjaśnia Michalina Krakowiak.

Członkowie nie zapominają również o wyjazdach szkoleniowych i terenowych, które stwarzają idealne możliwości do rozwoju naukowego. Tradycja zagranicznych wypraw naukowych sięga lat 70., kiedy rozpoczęto regularne wyjazdy. Ich nazwy, „Orient 73”, „Indie 83”, „Afryka 84/85”, pokazują zainteresowania i umiejętności organizacyjne członków KNP.

Pomimo pandemii Koło Naukowe Przyrodników postanowiło zorganizować obchody 100-lecia swojego istnienia. Choć część wydarzeń musi poczekać na zakończenie lockdownu, to 2 lutego odbyło się nadzwyczajne walne zebranie, inaugurujące rok obchodów 100-lecia online. W zebraniu uczestniczyli przedstawiciele władz rektorskich, wydziału, a także wszyscy przyjaciele KNP. Głównym wydarzeniem obchodów 100-lecia będzie międzynarodowa, internetowa konferencja naukowa, połączona z wirtualnym zjazdem członków KNP. Pandemia nie pokrzyżuje nam planów świętowania. - mówi Michalina Krakowiak.

Praca popularyzatorska Koła Naukowego Przyrodników niedawno została doceniona. Studenci otrzymali nominację w kategorii „Zespół” w konkursie „Popularyzator Nauki”. Chociaż nie udało się otrzymać upragnionej statuetki, to członkowie KNP nie poddają się i nadal chcą szerzyć sprawdzoną i rzetelną wiedzę. Umożliwiają to inicjatywy, które z roku na rok otrzymują dofinansowanie, a także granty akademickie dziekana Wydziału Biologii. - Wyniki badań upowszechniamy na konferencjach krajowych i międzynarodowych i w postaci artykułów naukowych. Jednym z osiągnięć, którymi się szczycimy, był złoty medal dla Sekcji Biologii Syntetycznej w międzynarodowym konkursie iGEM 2016. Warto zdawać sobie sprawę, że działalność w kole stanowi często pierwszy krok w karierze naukowej. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że wielu wybitnych naukowców WB rozpoczynało przygodę w świecie nauki właśnie w KNP – podsumowuje Michalina Krakowiak.

Wydarzenia Wydział Biologii

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.