Wersja kontrastowa

Joanna Maruszczak przewodniczącą Samorządu Studentów

Fot. Jagoda Haloszka
Fot. Jagoda Haloszka

Podczas Zjazdu sprawozdawczo - wyborczego Parlamentu Samorządu Studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza został wybrany nowy Przewodniczący. W tym roku na to stanowisko kandydowały dwie osoby - Joanna Maruszczak, która starała się o reelekcję oraz Maciej Dymczyk, przewodniczący RSS Wydziału Fizyki. Po raz pierwszy w historii wybrano również Marszałka Parlamentu Samorządu Studentów.

Zjazd rozpoczął się od wystąpienia prorektorki ds. studentów UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej, która podziękowała za współpracę i przeprosiła za błędy związane z przebiegiem akcji stypendialnych. W trakcie przemówienia, prof. Bogumiła Kaniewska potwierdziła chęć udziału w wyborach na stanowisko nowego rektora UAM:

- Nie jest to tajemnicą, ponieważ państwo od pewnego czasu to wiedzą. Takie informacje również pojawiły się na naszym Uniwersytecie - mówiła prorektorka. - Chciałabym powiedzieć o dwóch zobowiązaniach. Pierwszym z nich jest to, że prorektor ds. studenckich nie będzie się opiekował żadną szkołą. Rzecz druga, to obietnica na kampanię wyborczą. W momencie, gdy ukonstytuuje się nowy Parlament i Zarząd, chciałabym porozmawiać o sposobie wyboru prorektora ds. studenckich. Z góry przepraszam i może będzie to "strzał w stopę", ale wszyscy ci, którzy pamiętają poprzednie wybory wiedzą, że będziemy rozmawiać o kryteriach, później o personaliach, ale nie w taki sposób, że będziemy wskazywać konkretne osoby, ale ustalimy w jaki sposób prorektor zostanie powołany.

Prof. Bogumiła Kaniewska,

Podczas części sprawozdawczej przewodnicząca Parlamentu Samorządu Studentów, Joanna Maruszczak oraz jej Zarząd podsumowali swoją kadencję:

- To był trudny czas, wymagający, pełen sukcesów, ale i potknięć - podkreślała Joanna Maruszczak, która otrzymała absolutorium, co umożliwiło jej ubieganie się o reelekcję.

Czytaj także: Fanka FC Barcelony na czele Parlamentu

W trakcie części wyborczej po raz pierwszy w historii wybrano Marszałka Parlamentu Samorządu Studentów. Został nim Przemysław M. Raczyk, student Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej.

- Zdecydowałem się kandydować na stanowisko Marszałka Parlamentu Samorządu Studentów, ponieważ dostrzegam powagę tej funkcji. Zauważyłem, że ta nowa funkcja, która powstała dzięki nowelizacji regulaminu odciąży nie tylko przewodniczącego, ale i uporządkuje prace samego Parlamentu - mówił. Wicemarszałkami zostali Fryderyk Niewiedział oraz Kajetan Wroński.

Przemysław M. Raczyk, fot. Jagoda Haloszka

Największą dyskusję wśród delegatów wydziałowych rad samorządowych rozbudziły wybory na stanowisko przewodniczącego Samorządu Studentów. W tym roku do walki stanęli Joanna Maruszczak oraz Maciej Dymczyk. Każdy z kontrkandydatów po przedstawieniu swoich programów musiał zmierzyć się z pytaniami z sali. Wśród nich poruszono kwestię studentów, którzy nie są zaangażowani w działania samorządu  i postrzegania przez nich PSS.

- Rozmawiając z ogromną liczbą studentów zauważyłem, że postrzegają PSS oraz RSS jako państwo w państwie i zamiast wychodzić w stronę studentów i otworzyć się na nich jesteśmy z tego jakby wyłączeni. Myślę, że dobrym posunięciem, aby pokazać jak działamy i na co są wydawane są nasze pieniądze, będzie opublikowanie budżetu -  mówił Maciej Dymczyk.

Maciej Dymczyk, fot. Jagoda Haloszka

- Studenci uważają, że jesteśmy zamknięci, dlatego chcę zrobić otwarte nabory do wszystkich komisji, aby każdy mógł się zapisać. Chciałabym również poprawić wizerunek poprzez pokazywanie nie tego, że gdzieś jedziemy, ale również pokazywać realne działania, a także to, że walczymy o wszystkie prawa - dodała Joanna Maruszczak, która ostatecznie wygrała wybory i została po raz drugi Przewodniczącą Samorządu Studenckiego. Swoją funkcję wraz z sześcioosobowym Zarządem będzie sprawować do 1 września

Joanna Maruszczak, fot. Jagoda Haloszka

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.