Wersja kontrastowa

Ideamu 2. “Zielone” projekty nagrodzone

Zielone konferencje oraz PapieroEKOlogia + HydroDOSKONALENIE – to zwycięzcy konkursu Ideamu 2, którego celem jest wyłonienie projektów wspierających rozwój idei Zielonego Uniwersytetu i wdrożenie tych projektów w życie. 

Konkurs Ideamu organizowany jest od dwóch lat z inicjatywy rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzeja Lesickiego, od roku przy wsparciu Santander Universidades. W poniedziałek, 3 sierpnia, zwycięzcy z Instytutu Antropologii i Etnologii UAM oraz Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile odebrali dyplomy i gratulacje.  

- Jestem biologiem i dla mnie hasło dbanie o środowisko jest czymś naturalnym. Wcielanie pomysłów w życie to druga strona medalu, dzięki wam ta idea się ziszcza - zwrócił się do laureatów Rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki. 

Pierwszy z nagrodzonych projektów w konkursie Ideamu pod hasłem Zielone Konferencje to przewodnik, który będzie promował dobre praktyki w zakresie organizacji odpowiedzialnych społecznie i „zielonych” konferencji. Pracują nad nim: prof. Natalia Bloch, dr Łukasz Kaczmarek i mgr Kamila Grześkowiak z IAiE.

Ideamu - wręczenie dyplomów laureatom, fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Konferencje zwykle kojarzą się z produkcją śmieci, byle jakimi gadżetami i niskiej jakości jedzeniem. Wcale nie musi tak być - przekonują autorzy projektu. I przywołują przykład organizowanego przez nich w 2019 roku światowego kongresu Międzynarodowej Unii Nauk Antropologicznych i Etnologicznych, podczas którego uczestnicy spotkania pili wodę z kranu, korzystali z transportu publicznego, a niezjedzone przez nich zestawy lunchowe trafiły do organizacji społecznych. Teraz zespół z Instytutu Antropologii i Etnologii chce te rozwiązania zaproponować innym organizatorom naukowych spotkań. - UAM wyznaczyłby nowe standardy organizacji konferencji, tak istotne w dobie narastającego kryzysu ekologicznego oraz społecznej misji uniwersytetu - zapowiadają autorzy zwycięskiego zgłoszenia. 

- Doświadczenie wskazuje, że dbałość o szczegóły, jeśli mamy je zaplanowane na etapie organizacji jest bardzo prosta. Nie wymaga nakładów energii, nie podwyższa kosztów konferencji, a nawet pozwala na pewne oszczędności i przesunięcie środków na szczytne cele - powiedział dr Łukasz Kaczmarek.

 

Czytaj też: Konkurs Ideamu. Znamy laureatów drugiej edycji

Drugi projekt, PapieroEKOlogia + HydroDOSKONALENIE, to dzieło dra Pawła M. Owsiannego, mgr Iwony Kukowki, mgr inż. Magdaleny Ozgi, mgra Mateusza Gutowskiego, Tomasza Paliwody, Marty Miciak i Marty Piekuty z NI UAM w Pile. Dotyczy wdrożenia w społeczności akademickiej rozwiązań i praktyk oszczędnego i proekologicznego gospodarowania papierem, zracjonalizowania gospodarki wodnej oraz ograniczenia użytkowania jednorazowych opakowań plastikowych w Nadnoteckim Instytucie. Twórcy projektu planują przeprowadzić szkolenia dla studentów i kadry NI oraz społeczną kampanię informacyjną. Aby dać dobry przykład, dyrekcja Instytutu zdecydowała m.in., że po wyczerpaniu zapasów papieru i kopert białych, kolejne zakupy będą wyłącznie makulaturowe i szare. Ponadto, w Instytucie ma się pojawić podajnik na wodę z ujęciem z sieci wodociągowej, a podczas spotkań i wydarzeń organizowanych przez jednostkę serwowana będzie właśnie woda kranowa. Wypracowane dobre praktyki mają być szczegółowo opisane pod kątem możliwości ich wdrożenia w innych jednostkach UAM.

- Najważniejszą wartością projektu jest to, że powstał na styku pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych. Nadnotecki Instytut UAM w Pile wprowadza rozwiązania w życie, ale mają one trafić również do innych jednostek i wierzymy, że będzie to standard na całym Uniwersytecie - podkreślił dr Paweł M. Owisanny.

Ideamu - wręczenie dyplomów laureatom, fot. Ewa Konarzewska-Michalak

Na realizację swoich projektów zwycięzcy Ideamu otrzymają równorzędne nagrody w wysokości 7 500 zł, ufundowane przez Santander Universidades. 

Zielony Uniwersytet to projekt, w ramach którego uczelnia chroni i promuje bioróżnorodność, tereny zielone, wspiera projekty, które są przyjazne środowisku, promuje zdrowy tryb życia i odżywiania się, segregację odpadów, oszczędność zasobów. 

Widoczne są już efekty ubiegłorocznego Ideamu – w Gnieźnie powstał “żywy” mural przedstawiający portret prof. Ludwiki Dobrzyńskiej-Rybickiej, a na terenie Kampusu Morasko stoją budki, domki i hotele wspomagające byt zwierząt związanych ze środowiskiem miejskim. 

Partner tegorocznej edycji Ideamu Grupa Santander nieustannie wspiera zrównoważony rozwój nakierowany na eliminację wykluczenia społecznego oraz wsparcia inicjatyw proekologicznych, skupiając się od wielu lat na działalności w obszarze szkolnictwa wyższego. Podejście to wyróżnia bank na tle innych instytucji finansowych na świecie. Dzięki kwocie ponad 1 800 mln EUR zainwestowanej w inicjatywy w obszarze szkolnictwa wyższego od 2002 r. w ramach programu Santander Universidades oraz ponad 430,000 stypendiów i grantów udzielonych od 2005 roku, bank postrzegany jest jako organizacja, która inwestuje największe środki w edukację na świecie (raporty Varkey / UNESCO / Fortune 500). Działalność ta realizowana jest w ramach 1 000 umów zawartych z uczelniami wyższymi oraz instytucjami w 22 krajach. 

 

 

Wydarzenia Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa Nadnotecki Instytut w Pile

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.