Wersja kontrastowa

Geopraktyki czyli studenci na krańcach świata

Magdalena Kugiejko

Studenci i doktoranci Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wyruszą na podbój kolejnego kontynentu. Już we wrześniu rozpocznie się kolejna, czwarta edycja studenckiego projektu badawczego - GEOpraktyki. W tym roku członkowie Studenckiego Koła Naukowego Geografów im. Stanisława Pawłowskiego przeprowadzą po raz drugi badania w Azji, a konkretnie w Wietnamie.

Pod nazwą GEOpraktyki kryje się cykliczny projekt, który odbył się już trzykrotnie i zaowocował nawiązaniem międzynarodowej współpracy z ośrodkami badawczymi w Anglii, Boliwii i Kazachstanie. Jak sama nazwa wskazuje GEOpratyki to szeroko pojęte ekspedycje badawczo - krajoznawcze z dużym udziałem praktycznego wykorzystania wiedzy teoretycznej uzyskanej podczas studiów. W ich trakcie realizowane są badania z zakresu geografii fizycznej oraz społeczno-ekonomicznej w różnorodnych strefach morfoklimatycznych. Przeprowadzane badania dostarczają wyjątkowych w skali świata danych, jak np. pierwsze opracowanie historii dynamiki i aktywności geomorfologicznej lodowca tropikalnego. Projekt jest wybitnym przykładem połączenia sił studentów i kadry dydaktycznej.

Pierwsza edycja projektu odbyła się w 2015 w Peru pod hasłem „W peruwiańskiej dżungli”. Przeprowadzone zostały tam badania zachowań przestrzennych na Plaza Mayor w Limie. Wykonany został również cykl pomiarów wody w rzece San Alberto. Badania pozwoliły określić dobową zmienność parametrów oraz zachodzące między nimi korelacje. Podjęty został również wolontariat, podczas którego uczestnicy pracowali przy reforestacji oraz uczyli się odpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych.

Zobacz też: Ogródek dla geodetów i kartografów

Na drugą edycję, w 2016 roku, uczestnicy wybrali się na stoki Andów - do Boliwii. Kontynuowane były badania społeczne, realizowane na Plaza de Armas w La Paz oraz hydrologiczne, w których sprawdzona została ewaporacja klimacie tropikalnym. Członkowie i tym razem wzięli udział w wolontariacie, który miał na celu pomóc indiańskiej społeczności oraz ochronę zagrożonych gatunków. Zrealizowany został również projekt badań przedpola lodowca w trudno dostępnych partiach Andów.

Rok 2017 przyniósł kolejną edycje, tym razem realizowaną w Kazachstanie „W sercu Eurazji”. Współpraca z dr Haroldem Lovell'em z Portsmouth i kazachskim Instytutem Geografii zaowocowała jeszcze dokładniejszymi badaniami na lodowcach, tym razem w górach Tien-szan. Sprawdzono również zasoby atrakcji geoturystycznych oraz wykorzystanie kolei jako najpopularniejszego sposobu komunikacji.

Cele badawcze tegorocznej edycji - „W dorzeczu Mekongu” zostały już nakreślone. Tym razem studenci zbadają poziom zanieczyszczeń wód w kontekście wykorzystania ich w rolnictwie. Podejmą próbę określenia obecności form arsenu, różniących się zasadniczo toksycznością, co jest niezwykle istotne przy wysokiej zawartości naturalnej tego pierwiastka w środowisku tej części Azji. Istotnym elementem ekspedycji są również badania meteorologiczne gdzie dokładniej zbadane zostaną wyjątkowe elementy klimatu tego obszaru..

-„Chociaż sam wyjazd do Wietnamu odbędzie się dopiero we wrześniu i październiku, to zdecydowanie można powiedzieć, że czwarta edycja GEOpraktyk już się rozpoczęła”- zgodnie twierdzą uczestnicy wyprawy. Przygotowania ruszyły pełną parą już w marcu.

Przygotowania i sama wyprawa to jednak ciągle nie wszystko, czym zajmują się członkowie GEOpraktyk. Studenci działają pod szyldem projektu przez cały rok akademicki. Już po powrocie z wypraw podejmowane są działania edukacyjne i promocyjne. Spotkania, prelekcje w szkołach mające na celu podnoszenie świadomości młodzieży, rozwój zainteresowań naukami przyrodniczymi i z pewnością stają się dla uczniów inspiracją do działania i rozwijania pasji podróżniczej.

Poprzednie edycje (Peru, Boliwia i Kazachstan) okazały się wielkim sukcesem i zostały docenione przez liczne podmioty:

- I miejsce w konkursie organizowanym przez PZU na Studencki Projekt Roku w kategorii Nauka i Technika;

- I miejsce w roku 2016, a III miejsce w roku 2017 w konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego StRuNa w kategorii Wyprawa Roku, objęty patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego;

Po więcej informacji na temat GEOpraktyk można zajrzeć na stronę internetową projektu: geopraktyki.amu.edu.pl, Facebook- GEOpraktyki edycja IV „W dorzeczu Mekongu” oraz Instagram (geopraktyki).

Wydarzenia Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.