Wersja kontrastowa

Dzień Studenta I roku. Nie bójcie się pytać

Dzień Studenta I Roku, w przeciwieństwie do zeszłorocznej uroczystości, odbył się w stacjonarnie w Auli Uniwersyteckiej, choć w reżimie sanitarnym. Ucieszyło to zarówno profesorów, jak i studentów i studentki, którzy mogli spotkać się osobiście.

 

Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska witając już 103. rocznik młodych ludzi wstępujących w mury Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powiedziała, by nie bali się pytać, bo, jak twierdził Denis Diderot: “Niekiedy człowiek okazuje więcej geniuszu w swym błędzie niż przy odkrywaniu prawdy”. 

- A nauka, wiedza, mądrość biorą się z możliwości, z pytań zadawanych samym sobie i światu - mówiła Rektor. - Współczesnemu światu potrzeba mądrych, myślących i odważnych młodych ludzi, takich, którzy rozumieją, że nic nie dzieje się samo, że kształt rzeczywistości zależy od nas samych. Przyszłość zależy do was i to od was zależy, jaką przybierze ona postać. Wciąż jeszcze możemy wybierać między troską o naturę a cywilizacyjną wygodą prowadzącą do klimatycznej apokalipsy, między szacunkiem dla godności każdego człowieka a wiarą w narzucane etykietki i stereotypy, między gotowością do rozmowy i zrozumienia a pokusą w uleganiu i narzucaniu łatwych racji. Trzeba tylko pamiętać, że jak powiedział Stanisław Lem: “Nic nie starzeje się tak szybko jak przyszłość”. Życzę Państwu byście już dziś nadawali jej najpiękniejszy kształt.

Rektor wyraziła nadzieję, że społeczność akademicka nie tylko rozpocznie nowy rok stacjonarnie, ale też tak go zakończy. Poprosiła, by wszyscy zadbali o szczepienia przeciw COVID-19, bo bez nich trudno będzie pozbyć się ograniczeń i maseczek.

Prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Joanna Wójcik przywołała słowa ślubowania składanego przez studentów I roku, by podkreślić ich znaczenie i wagę.

 - Raz złożone ślubowanie stanowi bowiem zobowiązanie na przyszłość, wskazuje kodeks podstawowych i uniwersalnych wartości, który powinien wyznaczać wam drogę nie tylko na czas studiowania, ale także podczas wszelkich późniejszych wyborów, gdy podejmować będziecie ważne życiowe decyzje zawodowe i osobiste - mówiła. - Prawda, wiedza, uczciwość i odwaga to wartości, których bronić należy w każdych warunkach, a towarzyszyć im musi szacunek i tolerancja wobec każdego człowieka. 

Po złożeniu ślubowania przez reprezentantów i reprezentantki I roku prof. Natalia Walter z Wydziału Studiów Edukacyjnych wygłosiła wykład „Być studentem – o doświadczeniach z okresu edukacji zdalnej”. Naukowczyni nawiązała do słów prof. Heliodora Święcickiego: “Strzeżcie się szarzyzny życia, w którym nie ma wielkich ukochań i serc wielkich”. 

- Edukacja zdalna wyraźnie pokazała, że brakuje na tych zachwytów, że w tym niekończącym się siedzeniu przed komputerem brakowało nam słońc wielkich, inspirujących odkryć i spotkań. Życzę Państwu tego, żebyście trzymali się standardów uniwersyteckich, a jednocześnie unikali szarzyzny życia, nawet jeśli przyjdzie nam znowu spotkać się przed ekranami komputerów i smartfonów. 

Daria Kamrowska, Przewodnicząca Samorządu Studentów UAM życzyła “pierwszakom” otwartego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość: - Wspólnie bądźmy wrażliwi na dobro każdego człowieka. Pamiętajcie, że studiując nie jesteście sami, bo wszyscy tworzymy Samorząd Studentów UAM i możemy w nim czynnie wspierać się nawzajem - podsumowała.

Uroczystość Dnia Studenta I Roku była nie tylko transmitowana przez Uniwersyteckie Studio Filmowe na You Tube, ale również tłumaczona na język migowy.

 

Zobacz też: Kończymy ten rok zadowoleni

 

Życie Ogólnouniwersyteckie
Zobacz podobne

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.