Wersja kontrastowa

Dr Ernestyna Skurjat-Kozek z medalem 100-lecia UP

Fot. Jagoda Haloszka
Fot. Jagoda Haloszka

We wtorek 17 września, w Auli Lubrańskiego, dr Ernestyna Skurjat-Kozek, redaktorka naczelna Pulsu Polonii i prezeska organizacji Kosciuszko Heritage, odebrała z rąk Prorektora UAM prof. Tadeusza Wallasa Medal 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

 

Dr Ernestyna Skurjat-Kozek na co dzień mieszka w Australii, gdzie jest redaktorką naczelną Pulsu Polonii i prezeską organizacji "Kosciuszko Heritage". W latach 1963 - 1968 studiowała filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już wtedy zaczęła odnosić pierwsze dziennikarskie sukcesy.

- Od pierwszego roku studiów publikowałam artykuły w szczecińskim "Siódmym Dniu Tygodnia" i poznańskim "Głosie Wielkopolskim". Pierwsze artykuły dotyczyły moich "sąsiadów" - Joannie Kulmowej ze Strumian, która była poetką oraz o Weronice i Grzegorzu Dowlasz, którzy prowadzili pierwszy w Polsce Rodzinny Dom Dziecka w Klęskowie. Opisywałam również kulturę życia studenckiego na czele z legendarnym później Teatrem "Ósmym Dniem Tygodnia". Jednym z najwspanialszych wykładowców był prof. Jerzy Ziomek - wspomina dr Ernestyna Skurjat-Kozek.

Dr Ernestyna Skurjat Kozek odbiera medal

Laureatka Medalu 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego obroniła pracę magisterką na naszym Uniwersytecie  w kwietniu w 1968 r. Później, choć marzyła o Akademii Filmowej, los sprawił, że podjęła studia podyplomowe w Studium Afrykanistycznym na Uniwersytecie Warszawskim. Tam również obroniła pracę doktorską na temat powieściopisarstwa nigeryjskiego. W październiku w 1981 r. wyjechała do miasta Enugu w Nigerii Wschodniej, gdzie w stacji telewizyjnej Anambra State TV Channel 50, podjęła posadę Chief News Analyst. 

- Prowadziłam różne programy m.in. "Golden parlour", czyli dyskusje polityczne oraz "Debaters", które było skierowane dla młodzieży szkolnej - opowiada dr Ernestyna Skurjat-Kozek.

 

Czytaj także: Lech Raczak. Katastrofista z rektorskim medalem

 

Gdy kontrakt się skończył, nagrodzona postanowiła wyjechać do Australii.

- W Nigerii miałam obiecany roczny kontrakt na Uniwersytecie w Ile-Ife jako visiting professor, ale ostatecznie zostałam w Australii. Zaopiekował się mną redaktor Ian Hamilton z Telewizji SBS. W 1987 r. zdałam egzaminy do sekcji polskiej Radia SBS, ale na wyniki trzeba było czekać prawie dwa lata. Tak więc w międzyczasie pracowałam jako taksówkarz oraz jako dziennikarka w sydnejskich Wiadomościach Polskich - wspomina.

Ostatecznie dr Ernestyna Skurjat-Kozek pracę dziennikarza radiowego podjęła w lutym 1989 roku. Do jej obowiązków należało prowadzenie wiadomości oraz produkcja current affairs. Zupełnie nowe horyzont otwarły się przed laureatką po 2000 roku, kiedy w jej życie wkradła się postać Tadeusza Kościuszki.

- Najpierw były radiowe wywiady z dr Konopką z Muzeum Kościuszki w Szwajcarii. Potem była pamiętna wystawa kościuszkowska z Polski, która została przywieziona przez Ambasadę Polską, a także w lutym 2007 r. powstała idea zorganizowania happeningu Muzyka Kościuszki na Górze Kościuszki. W roku 2008 r. na nasz wniosek Góra Kościuszki została wpisana na Australian Heritage List, jako miejsce o szczególnym znaczeniu kulturowym dla społeczności Ngarigo oraz Polonii Australijskiej - opowiada dr Ernestyna Skurjat-Kozek.

Laureatka poza pracą dziennikarską, realizuje również filmy dokumentalne, wydaje płyty CD, książki i broszurki, a także produkuje wideoklipy na platformie YouTube. Trud jaki dr Ernestyna Skurjat-Kozek włożyła w szerzenie wiedzy o Polsce poza jej granicami  nie poszedł na marne. We wtorek, 17 września, w Auli Lubrańskiego odebrała z rąk Prorektora UAM prof. Tadeusza Wallasa Medal 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.