"Światy Władysława Zamoyskiego"

Obraz

W Pałacu Działyńskich rozpoczęła się konferencja "Światy Władysława Zamoyskiego (1853–1924)". Jest to wspólne przedsięwzięcie Wydziałów: Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Historii a także Biblioteki Kórnickiej i Instytutu Slawistyki PAN

Uroczystość otworzyli prof. UAM Jerzy Borowczyk prodziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej oraz prof. UAM Przemysław Matusik dziekan Wydziału Historii. W pierwszej części wydarzanie wykład wprowadzający wygłosił prof. Stanisław Sierpowski.

Decyzją Senatu RP rok 2024 został ogłoszony ROKIEM WŁADYSŁAWA ZAMOYSKIEGO (1853-1924) – polskiego działacza społecznego, filantropa, który objął i rozwinął dobra kórnickie, wylicytował Zakopane i wydatnie wsparł zwycięski proces o Morskie Oko, a także aktywnie uczestniczył w pracach emigracji polskiej, zwłaszcza we Francji.

Przekonanie rodziny Zamoyskich o wartości pracy na rzecz społeczeństwa oraz doświadczenia Władysława z podróży po Australii i USA sprawiły, że skutecznie włączył się on w procesy modernizacyjne drugiej połowy XIX wieku. Inwestował w transport, budowę wodociągów, elektryfikację swoich dóbr, wspierał rozwój handlu oraz rozmaite inicjatywy społeczne. Pod koniec życia cały majątek wraz z wyjątkowo cenną książnicą przekazał narodowi polskiemu, tworząc Fundację Zakłady Kórnickie. Biblioteka Kórnicka – pragnąc uczcić postać swego ostatniego właściciela – aktywnie włączyła się w obchody Roku Władysława Zamoyskiego. Jedną z naszych inicjatyw jest organizacja konferencji naukowej zorientowanej wokół tej postaci.

Nieoczywisty i wieloznaczny tytuł: "Światy Władysława Zamoyskiego (1853–1924)" odsyła do rozmaitych przestrzeni życia i działalności tego nietuzinkowego człowieka, ale także otwiera nas na ówczesne czasy oraz zjawiska i procesy, których był obserwatorem lub aktywnym uczestnikiem. Naszym celem jest stworzenie szerokiej, wielokontekstowej perspektywy badawczej otwartej zarówno na ujęcia przekrojowe, jak i analizy konkretnych przypadków.

zob. też Dr Karol Kościelniak. Bitwa za bitwą

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie