Wersja kontrastowa

Przedszkole Uniwersyteckie na Morasku

Akademik na Morasku. Fot. Adrian Wykrota
Akademik na Morasku. Fot. Adrian Wykrota

– Szanowni Państwo, z radością informuję, że na kampusie Morasko, w powstającym Domu Studenta, planujemy otworzyć pierwsze we współczesnej historii naszej uczelni przedszkole – pisał niedawno w liście ogólnouczelnianym prof. Tadeusz Wallas. Informacja spotkała się ze sporym odzewem i co tu dużo mówić – zadowoleniem. Bo jest z czego się cieszyć. 

 

Placówka będzie prowadzona przez PPNT Fundacji UAM, który już od ponad 11 lat z sukcesem prowadzi Przedszkole Parkowe Skrzaty, działające na podstawie autorskiej koncepcji, która rozwija u dzieci kreatywność, umiejętności społeczne oraz samodzielność. 

–  Wynika to z prostego faktu, że jako uczelnia mamy zajmować się uczeniem, a tego typu inicjatywy musimy oddać innym. Najbliżej było nam oczywiście do związanego z uczelnią PPNT – mówi prof. Tadeusz Wallas. – Z moich informacji wynika, że ostatni raz przedszkole dla dzieci pracowników UAM funkcjonowało na naszej uczelni na przełomie lat 50. i 60. Od tego czasu wciąż żywa była idea powołania takiej jednostki. W trakcie naszych spotkań z pracownikami wielokrotnie dowiadywaliśmy się, że jest potrzeba utworzenia przedszkola, że należy się zastanowić, gdzie je umiejscowić. Pytano, kiedy powstanie. Okazja nadarzyła się w trakcie projektowania budynku nowego akademika na Morasku. Zdecydowaliśmy, że to będzie najlepsze miejsce – wyjaśnia. 

Nowe przedszkole zostało przewidziane na 50 dzieci. Mieścić się będzie na parterze akademika, od strony osiedli mieszkaniowych. Pomieszczenia są już gotowe, ale jeszcze nie umeblowane.  

 

– Naszym pierwszym krokiem była wizytacja miejsca przeznaczonego na przedszkole i przyznajemy, że placówka jest naprawdę piękna – stwierdza prof. Hieronim Maciejewski, prezes PPNT. –  Przekazaliśmy nasze rekomendacje co do wyposażenia, które powinno współgrać z naszą koncepcją. Wybraliśmy nazwę „Przedszkole Uniwersyteckie”, stawiając na prosty przekaz, a następnie opracowaliśmy system identyfikacji wizualnej. Obecnie tworzona jest strona WWW wraz z formularzem rekrutacyjnym. Z rekrutacją wystartujemy tuż po Świętach Wielkanocnych – zapowiada.  

 

Władzom uczelni zależy na tym, aby przedszkole uniwersyteckie spełniało oczekiwania rodziców i było miejscem, w którym dzieci będą czuły się bezpiecznie oraz rozwijały swoje umiejętności. W związku z tym władze zwróciły się do pracowników z prośbą o wypełnienie ankiety, której celem jest poznanie opinii w zakresie zapotrzebowania na taką placówkę. 

– Odpowiedzi na nią pozwolą nam przygotować się do nowego roku „przedszkolnego”. Będziemy wiedzieli, jakie mamy grupy wiekowe i jakie oczekiwania mają rodzice. Licząc na pomoc, silnie współpracujemy z Wydziałem Studiów Edukacyjnych – dodaje prorektor UAM prof. Tadeusz Wallas. 

 

– Oferujemy nasze 12-letnie doświadczenie w prowadzeniu nowoczesnego przedszkola, którego program oparty jest na autorskiej koncepcji Instytutu Małego Dziecka im. Astrid Lindgren – naszego partnera merytorycznego. Nie  zamierzamy wyważać otwartych drzwi, stąd z pewnością wdrożymy sprawdzoną koncepcję również w Przedszkolu Uniwersyteckim na kampusie. Już teraz rekrutujemy dyrektora/-kę oraz kadrę nauczycielską, aby odpowiednio  ich przygotować i przeszkolić, gdyż jak wszyscy wiemy, w każdym projekcie najważniejsi są ludzie – mówi prof. Hieronim Maciejewski, prezes PPNT, i dodaje, że podstawowymi wartościami nowej placówki na UAM będzie bezpieczeństwo, samodzielność oraz ciekawość świata.   

Przedszkole ma rozpocząć działalność 1 września.  

 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.