Wersja kontrastowa

Prof. Kaniewska spotyka się ze wspólnotą Uniwersytetu

- Traktuję te wybory jako recenzję mojej dotychczasowej działalności – mówiła w trakcie otwartego spotkania ze społecznością uniwersytetu prof. Bogumiła Kaniewska.

Dziś (12 kwietnia) odbyło się w Auli Uniwersyteckiej spotkanie z prof. Bogumiłą Kaniewską kandydatką na Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w kadencji 2024–2028. Spotkanie poprowadził prof. Roman Budzinowski, przewodniczący Komisji Wyborczej Uniwersytetu, a składało się na nie: prezentacja programu wyborczego oraz pytania z sali.

Pani Rektor podsumowując kończącą się właśnie kadencję podkreślała, że upłynęła ona pod znakiem „co najmniej czterech kryzysów”. Były to: pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys ekonomiczny oraz kryzys społeczny związany z DS. Jowita. Pani Rektor, uważa że wszystkie te wydarzenia nie osłabiły pozycji UAM a dowodem na to może być m.in. stabilna sytuacja finansowa uczelni.  Wśród sukcesów swojej kadencji prof. Kaniewska wymieniła też Forum Administracji, jako niespotykane na skalę całego kraju wydarzenie oddające głos pracownikom administracji. Po stronie sukcesów odnotowane zostały też inwestycje, które udało się ukończyć mimo kryzysu ekonomicznego. Są to DS. Meteor oraz znajdujące się obok CIN Collegium Rubrum.

Następnie Pani Rektor odniosła się do wybranych punktów swojego programu wyborczego. Wśród nich padły deklaracje związane z „odmłodzeniem uniwersytetu” a tym samym stworzeniem lepszych warunków pracy i rozwoju dla studentów i doktorantów, zwiększenie cyberbezpieczeństwa, ewaluacja szkół doktorskich a także prace nad strategią Akademickiego i Naukowego Poznania.

Link do pełnego programu wyborczego prof. Bogumiły Kaniewskiej

W trakcie spotkania Pani Rektor oficjalnie przedstawiła kandydata na prorektora na nową kadencję. Będzie nim prof. Piotr Pawluć z Wydziału Chemii, który m.in. ma wziąć pod swoją opiekę szkoły doktorskie. Ustępujący z tego stanowiska prof. Tadeusz Wallas, jako rektorski pełnomocnik podjąć ma się opieki nad rozwojem Collegium Polonicum w Słubicach i Collegium Medicum w Pile.

W ostatniej części spotkania przyszedł czas na pytania z Sali. Dotyczyły one m.in. wartości, jakie swoim studentom powinien przekazywać Uniwersytet – o to pytał prof. Kazimierz Ilski z Wydziału Historii . Prof. Adam Huczyński  z Wydziału Chemii zapytał o pomoc finansową w konserwacji kosztownej aparatury naukowej.  

Przed nami ostatni tydzień kampanii. 19 kwietnia w Auli UAM odbędą się wybory na rektora UAM. 

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.