Wersja kontrastowa

Prof. Bogumiła Kaniewska wybrana na drugą kadencję

Miło nam ogłosić, że prof. Bogumiła Kaniewska została wybrana rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kadencję 2024–2028. Za reelekcją Pani Rektor głosowało 149 elektorów.

Jeszcze na kilka dni przed wyborami, na spotkaniu z pracownikami uczelni prof. Kaniewska przyznała, że udział w wyborach traktuje jako recenzję swojej dotychczasowej działalności. W tym kontekście trzeba przyznać, że wypadła ona nad wyraz pomyślnie.

Wybory odbyły się w piątek 19 kwietnia. Równo o godz. 10.00 w westybulu Auli Uniwersyteckiej pierwsi elektorzy mieli możliwość odebrania swoich mandatów elektorskich i kart do głosowania. Kilka chwil później w Auli zgromadzonych witał prof. Roman Budzinowski Przewodniczący Komisji Wyborczej. Omawiając procedury wyborcze prof. Budzinowski ogłosił, że prof. Jacek Sójka z Wydziału Antropologii i Kulturoznawstwa wyraził zgodę objęcia zaszczytnej funkcji Przewodniczącego Kolegium Elektorów. Zgodnie z przepisami przewodniczącym zostaje najstarszy wiekiem elektor, a jego obowiązkiem jest powiadomienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o wynikach wyborów.

Głos zabrała również Pani Rektor prof. Bogumiła Kaniewska, która zgodnie ze Statutem uczelni uczestniczyła w wyborach jako urzędujący rektor.   

-  Mimo że jestem jedyną kandydatką traktuję te wybory bardzo poważnie jako rodzaj oceny mojej pracy i zespołu prorektorów - mówiła. -  Dlatego jestem państwu bardzo wdzięczna ze obecność i bardzo liczę, że ta recenzja będzie pozytywna. Wszystko pozostaje w państwa rękach.

Następnie prof. Kaniewska oświadczyła, że udaje się do swojego gabinetu, aby nie zakłócać komfortu głosowania.

Zobacz fotoreportaż z wyborów

Dokładnie o  14.00 prof. Roman Budzinowski Przewodniczący Komisji Wyborczej odczytał wyniki wyborów. Za kandydaturą prof. Bogumiły Kaniewskiej opowiedziało się 149 elektorów, przeciw było 40,  w sumie głos oddały 192 osoby.

- Uniwersytet jest siedzibą wiedzy, mądrości i rozumu ale proszę  pozwolić, że w tych kilku zdaniach, które teraz wypowiem, górę wezmą emocje – rozpoczęła swoją przemówienie prof. Kaniewska w pierwszych słowach dziękując swoim współpracownikom bez których „codzienność byłaby nie do uniesienia”.

Pani Rektor dziękowała też społeczności uniwersytetu przede wszystkim za zaufanie i głosy oddane w wyborach ale również za ciekawe merytoryczne i pełne postulatów rozmowy a także  „pełną szacunku”, „spokojną” kampanię wyborczą.

- Wchodzimy w nowy rok akademicki w stabilnej dobrej pozycji, rozszyfrowując skrót UAM możemy powiedzieć, że jesteśmy uniwersytetem ambitnym i mocnym. W następnej kadencji czeka nas kilka ważnych kwestii. Będzie to zapewne: umiędzynarodowienie uczelni, rozwój programu ID-UB,   unowocześnienie dydaktyki i badań. A jako że w tym roku świętować będziemy  105. rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego wszystkim nam życzę by były to lata powodzenia, satysfakcji a także względnego spokoju.

Na 26 kwietnia zaplanowane zostały wybory prorektorów - tu także zdaje się nie będzie większych niespodzianek. Pani Rektor zapowiadała już w trakcie swoich przedwyborczych spotkań,  że nie przewiduje większych zmian w składzie prorektorów, z jednym wyjątkiem. Prof. Tadeusza Wallasa, który pełnił funkcję prorektora przez dwie kadencje zastąpi prof. Piotr Pawluć z Wydziału Chemii. Jak zapowiadała JMR, nowowybrany prorektor ma wziąć pod swoją opiekę szkoły doktorskie. Ustępujący z tego stanowiska prof. Tadeusz Wallas, jako rektorski pełnomocnik podjąć ma się opieki nad rozwojem Collegium Polonicum w Słubicach i Collegium Medicum w Pile.

zob też Wybory rektora UAM 2024

Wydarzenia Ogólnouniwersyteckie

Ten serwis używa plików "cookies" zgodnie z polityką prywatności UAM.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.