Bibliotekarki z Ukrainy odwiedziły poznańskie biblioteki

fot. Kostiantyn Mazur

Biblioteka Collegium Historicum UAM gościła grupę 30 bibliotekarek, które przybyły do Poznania w ramach Szkoły Letniej o nazwie „University Library and Digital Transformation”, zorganizowanej przez UAM dla przedstawicieli partnerskich uniwersytetów w Ukrainie. Celem było pokazanie kierownikom bibliotek z tamtejszych uczelni różnych aspektów funkcjonowania polskiej nowoczesnej biblioteki uniwersyteckiej, naukowej i miejskiej.

W trakcie siedmiodniowego pobytu w Poznaniu grupa odwiedziła Bibliotekę Raczyńskich, Bibliotekę Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu oraz kilka Bibliotek jednostek organizacyjnych UAM: Bibliotekę Wydziału Biologii, Bibliotekę Wydziału Matematyki i Informatyki, Bibliotekę WNPiD, Bibliotekę Filologiczną NOVUM UAM oraz Bibliotekę Collegium Historicum, na czym szczególnie zależało profesorowi Rafałowi Witkowskiemu, prorektorowi ds. współpracy międzynarodowej, afiliowanemu przy Wydziale Historii.

Gości z Ukrainy, którzy przybyli do BCH oczarowała przestronność naszej biblioteki (2705 mkw.), mieszczącej księgozbiór złożony z ponad 420 tys. woluminów książek i czasopism.

Wizyta w Bibliotece Collegium Historicum UAM

Podczas zwiedzania bibliotekarki miały możliwość obejrzenia zbiorów bibliotecznych oraz zapoznania się z charakterem pracy, którą wykonujemy. Był czas na wymianę doświadczeń zawodowych, ale też dzielenie się wrażeniami z pobytu w Polsce.

Kierowniczki zwróciły uwagę na bardzo dobrą organizację przestrzeni w naszej bibliotece i funkcjonalne rozwiązania służące swobodnemu z niej korzystaniu. Doceniły elementy tworzące przyjazną bibliotekę, m.in. bujną roślinność i elementy wystroju, takie jak piękne poduszki na wygodnych sofach i fotelach.

Gościom spodobała się sala do pracy głośnej i pokoje do pracy indywidualnej, dostępne, jak cały księgozbiór, dla wszystkich czytelników, zarówno tych związanych z UAM, jak i spoza naszej uczelni. To stanowi wyraźne przeciwieństwo wobec sytuacji w bibliotekach naukowych na Ukrainie, gdzie zazwyczaj czytelnikami są jedynie osoby związane z uczelnią.

Ponieważ w wielu ukraińskich bibliotekach obowiązuje system klasyfikacji UKD, bibliotekarki doceniły czytelną, autorską klasyfikację księgozbioru prezentowanego w kolekcjach dziedzinowych w wolnym dostępie: Sekcji Archeologii (Wydział Archeologii), Sekcji Historii (Wydział Historii), Sekcji Historii Sztuki oraz Sekcji Muzykologii (Wydział Nauk o Sztuce), a także Sekcji Etnologii (Instytut Antropologii i Etnologii).

Wiele osób było zainteresowanych technologicznymi rozwiązaniami stosowanymi przez nas w codziennej pracy, służącymi łatwiejszemu korzystaniu z zasobów, szczególnie systemem RFID umożliwiającym efektywną kontrolę zbiorów bibliotecznych i wspomagającym procesy ich udostępniania. Gości zaciekawiła też wprowadzona przez nas forma dostępu do klasyfikacji za pomocą technologii QR, ułatwiająca korzystanie z niej za pomocą własnego telefonu.

Również specjalne wózki, umożliwiające czytelnikom swobodne odkładanie książek i jednoczesne utrzymanie porządku w bibliotece stały się inspiracją do wprowadzenia tego rozwiązania w tych ukraińskich bibliotekach, które jeszcze z niego nie korzystają.

Wizyta w Bibliotece Collegium Historicum UAM

Z gośćmi rozmawialiśmy o różnych aspektach promocji naszych zasobów oraz o wykładach i wystawach towarzyszących tym wydarzeniom. Zaprezentowaliśmy też wybrane zbiory biblioteczne. Przedstawiliśmy naszą najstarszą książkę, datowaną na 1679 r. i dotyczącą archeologii Ukrainy oraz ­­Weimarską Biblię Pauperum, której rękopis powstał ok. 1340–1350 r. (wyd. w 1977 r.).

W zbiorach muzycznych kierowniczki obejrzały edycje faksymilowe rękopisów kompozytorów i teoretyków muzyki oraz edycje nutowe z XIX i początku XX w., a wśród cymeliów zobaczyły kolekcję płyt analogowych – nagrań operowych o wartości kolekcjonerskiej. W dziale „Muzykalia” zwiedzających zachwyciło pianino z XIX w. oraz kolekcja instrumentów etnicznych.

Pokazaliśmy też imponującą książkę, tak ciężką i dużą, że nawet dwie bibliotekarki nie były w stanie jej wygodnie podnieść. Dla kontrastu, najmniejszą książkę, z wydrukowaną laserowo w siedmiu językach modlitwą „Ojcze nasz”, goście obejrzeli pod mikroskopem.

Z przyjemnością pochwaliliśmy się niedawno utworzonym kącikiem drukarskim, który powstał dzięki pozyskaniu eksponatów od 2. Skrzydła Klubu Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Bibliotekarki obejrzały m.in. kolekcję czcionek, takich jakich używał sam Jan Gutenberg. W strefie gier i fantastyki oraz przy kawie i ciastku nasi goście znaleźli chwilę wytchnienia.

Teraz czeka nas wprowadzenie do księgozbioru otrzymanych od gości z Ukrainy darów. Jest to ponad trzydzieści książek o historii, sztuce i obyczajach w Ukrainie.